Gezi direnişi 11’inci Yılında: Karanlık Gider Gezi Kalır

Gezi Direnişi’nin 11’inci yıldönümünde İstanbul Taksim’de gerçekleştirilen anma etkinliklerinde, yüzlerce kişi polis engellemelerine rağmen bir araya geldi ve “Karanlık gider Gezi kalır” mesajı verdi. Taksim Dayanışması’nın düzenlediği etkinlik, Beyoğlu’nda bulunan Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi önünde yapıldı. Etkinlik öncesi polis, Taksim’in birçok sokağını kalkanlar, TOMA’lar ve gözaltı araçlarıyla doldurdu. İpek Sokağı ise yüzlerce polis tarafından kapatıldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, siyasi parti milletvekilleri, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve birçok kitle örgütü temsilcisinin destek verdiği açıklamada, “Karanlık gider Gezi kalır”, “Biz Geziciyiz, siz gidici”, “Gezi için adalet”, “Geziyi savunmak memleketi savunmaktır” yazılı dövizler taşındı. Ayrıca, Gezi direnişinde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı büyük bir pankart da açıldı.

Etkinlikte, Gezi direnişinde polis tarafından öldürülenlerin ve Gezi davası tutuklularının isimleri okundu. Katılımcılar sık sık, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Gezide düşene, dövüşene bin selam”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

Taksim Dayanışması adına Akif Burak Atlar, basın açıklamasında Gezi Direnişi’nin önemine vurgu yaparak, 11 yıl önce başlayan bu hareketin Türkiye’nin siyasal, toplumsal ve kültürel tarihinde silinmez bir iz bıraktığını belirtti. Atlar, Gezi direnişinin bugün siyasi iktidar tarafından “darbe” ve “terör” kavramlarıyla ilişkilendirilmesinin anlamsız olduğunu ifade etti. Gezi davası ve diğer hukuksuz yargılamaların, toplumsal adaletsizliklere karşı çıkan herkesi sindirme amacı taşıdığını söyledi.

Atlar, Gezi davasında yaşanan haksızlıkların sona ermesi için emek ve demokrasi güçlerini ses çıkarmaya çağırdı. “Gezi adına hapiste tuttuğunuz herkesi derhal serbest bırakın!” talebinde bulunarak, Gezi Direnişi’nin eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi mücadelesinin sönmeyecek bir umut olduğunu vurguladı.

Muğla’da da Gezi Direnişi’nin 11’inci yılı dolayısıyla Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından basın açıklaması yapıldı. Cankut Şahin, toplumun Gezi Direnişi’nde AKP iktidarına karşı ayağa kalktığını ve büyük bir halk hareketi oluşturduğunu belirtti. Şahin, halkın direnişiyle aydınlanma, laiklik, özgürlük ve yurtseverliği merkezine koyduğunu ve AKP iktidarına sınırlarını gösterdiğini ifade etti. Barışçıl bir halk hareketinin devlet eliyle şiddet eylemine dönüştüğünü söyleyen Şahin, ülkenin emperyalistlerden, sömürücülerden ve tarikatlardan kurtarılması için halkın yeniden ayağa kalkması gerektiğini belirtti.

Her iki etkinlikte de Gezi Direnişi’nin unutulmayacağı ve mücadelenin devam edeceği mesajları verildi.

NHY / MA