Lula da Silva, Gazze Şeridi’nde İsrail’in düzenlediği saldırılar, savaş değil soykırımdır

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, Gazze Şeridi’nde İsrail’in düzenlediği saldırıları sert bir dille eleştirdi. Lula, “Gazze Şeridi’nde yaşananlar bir savaş değil, soykırımdır. İsrail, uluslararası hukuku hiçe sayarak masum insanları katlediyor” dedi.

Lula, Brezilya’nın başkenti Brasilia’da düzenlenen bir basın toplantısında konuştu. Gazze Şeridi’nde yaşanan insanlık dramına dikkat çeken Lula, İsrail’in saldırılarını durdurması için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı. Lula, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı ateşkes kararına rağmen İsrail’in saldırıları devam ediyor. Bu kabul edilemez bir durumdur. İsrail, Gazze Şeridi’nde bir soykırım gerçekleştiriyor” ifadelerini kullandı.

Lula, Brezilya olarak Filistin halkının yanında olduklarını belirterek, Gazze Şeridi’ne insani yardım gönderdiklerini söyledi. Lula, “Brezilya olarak Gazze Şeridi’ne 2 milyon dolarlık insani yardım gönderdik. Ayrıca Brezilya Kızılhaç Örgütü de Gazze Şeridi’nde yaralananlara tıbbi malzeme sağlıyor” dedi.

Lula, İsrail ile Filistin arasında kalıcı bir barışın sağlanması için iki devletli çözümü desteklediklerini vurgulayarak, “İsrail’in güvenliği ancak Filistin’in bağımsızlığı ile mümkündür. Filistin halkının haklı davasını destekliyoruz. İsrail ile Filistin arasında adil ve kalıcı bir barışın sağlanması için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.