1 Mayıs’ın adresi Taksim Meydanı

İstanbul’da 1 Mayıs’ın adresi Taksim Meydanı olacak. İşçi sendikaları temsilcileri, tüm kesimleri Taksim’de taleplerini haykırmaya çağırdı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), İstanbul Taksim’de yapılacak 1 Mayıs kutlamalarına hazırlanıyor. DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Asalettin Arslanoğlu ve Dev Yapı-İş Genel Sekreteri Nihat Demir, tüm emekçileri Taksim Meydanı’na çağırdı.

KUTLAMALARIN ADRESİ TAKSİM

Arslanoğlu, Türkiye’deki işçilerin “ekonomik soykırımla” karşı karşıya olduğunu söyledi. İşçilerin yaşadıkları sorunların sadece ekonomik olmadığını belirten Arslanoğlu, her gün işçi cinayetlerinin yaşandığını ve Türkiye’de günde 5 işçinin yaşamını yitirdiğini ifade etti. İşçilerin yakın zamanda gerçekleşen seçimlerde yaşananlara dair tepkisini ortaya koyduğunu dile getiren Arslanoğlu, “İşçiler çok net bir şekilde ‘biz sizi artık istemiyoruz’ dedi. İşçi sınıfının talebi demokratik bir düzendir” dedi.

11 yılın ardından Taksim Meydanı’na çıkacaklarını belirten Arslanoğlu, DİSK olarak herhangi bir yasak ya da engeli tanımayacaklarını vurguladı. Arslanoğlu, “Taksim Meydanı işçi sınıfı açısından tarihsel bir mekandır. 1 Mayıs 1977’de Taksim Meydanı kana bulandı. Bu yüzden Taksim Meydanı işçi sınıfı için sembolik bir yer haline geldi. İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanına Taksim’de olacağımıza dair bilgi verdik. Bu bilgi izin için değildi. Taksim’e doğrudan çıkacağız. Bunun için bir izne veya bir karara ihtiyaç duymuyoruz” ifadelerini kullandı.

Tüm işçi ve emekçileri 1 Mayıs’ta Taksim’e davet eden Arslanoğlu, şöyle devam etti: “Türkiye’de demokrasi her geçen gün geriye gidiyor ve işçi örgütlenmesinin olduğu yerlerde işçiler işten atılıyor. İşçilerin, ürettikleri pastadan aldıkları pay gün geçtikçe azalıyor. Bu nedenle 1 Mayıs demokratik mücadele açısından çok önemli bir gündür. Halkımızı ve emekçileri Taksim Meydanı’na bekliyoruz” çağrısı yaptı.

İŞÇİLER TALEPLERİNİ HAYKIRACAK

Demir ise, “1 Mayıs ruhunun bugünlere taşınması için büyük bedeller ödendi. Maalesef birçok arkadaşımız bu mücadelede şehit düştü. 1 Mayıs’ta onların mücadelesini ve felsefesini taşımak önemli” dedi. İşçilerin sadece ekonomik değil, aynı zamanda kimlik ve inanç sorunu yaşadığını dile getiren Demir, Kürtlerin ve Alevilerin yaşadıkları ırkçı saldırıları hatırlattı. Demir, “Kürtler işyerinde, sokakta her yerde ayrımcılığa uğruyor. Kürt gençleri sürekli inşaatlarda linç ediliyor. Kadınlar sokakta ve işyerinde taciz ve tecavüze maruz kalıyor. Yani Türkiye’de yaşayan herkesin büyük bir sorunu var. Bu sorunları tek başına çözebilecek güçte değiliz. O yüzden bu mesajı Taksim’de verebiliriz. Türkiye’nin ötekileştirilmiş kimlikleri kendi hakları ve emekleri için orada taleplerini haykırabilirler” ifadelerini kullandı.

1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını vurgulayan Demir, işçi ve emekçileri Taksim Meydan’ına davet etti. Demir, şunları söyledi: “1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız. Yıllardır işçilerin yaşadıkları haksızlıkları ve sömürüye karşı o alanda olacağız. Krize karşı, yoksulluğa karşı, doğa kırımına karşı Taksim Meydanı’nda buluşalım.” (MA)