Kobani davasında tutuklu yargılanan sanıkların tutukluluklarının devamına karar verildi

Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da yargılandığı Kobani Davası’nın 82. duruşmasında tüm tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Cezaevi’nde görülen duruşmada, eski HDP liderleri Demirtaş ve Yüksekdağ ile birlikte tutuklu bulunan diğer sanıkların tutukluluk durumları incelendi.

Mahkeme, tutuksuz yargılanan sanıkların adli kontrollerinin kaldırılması taleplerini reddetti ve tutuklu olan 18 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma, kararın açıklanması için 16 Mayıs tarihine ertelendi.

Kobani olayları, 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde IŞİD’in Kobani’ye saldırması sonrasında birçok ilde yaşanan protesto ve eylemlerdir. Davada, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da dahil olmak üzere toplamda 108 kişi, 2014 yılındaki Kobani olaylarına ilişkin çeşitli suçlamalarla yargılanıyor.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7 Ocak 2021’de kabul edilen iddianamede, sanıklar hakkında 29 ayrı suçlamayla toplamda 38’er kez “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezası talep ediliyor.

Demirtaş, 25 Aralık 2023 tarihinde yaptığı savunmada, kendisi hakkında somut bir delil bulunmadığını, davayı siyasi bir intikam girişimi olarak nitelendirmiş ve hukuken tutuklanmadığını, ancak siyasi rehin alındığını ifade etmişti.

NHY/ ANKA Haber Ajansı