İstanbul Barosu’ndan Murat Kurum hakkında suç duyurusu

İstanbul Barosu, Murat Kurum hakkında “öldürme, çevrenin kasten kirletilmesi ve eko kırım” suçlamalarıyla suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Barosu, Erzîngan’ın Licik (İliç) ilçesinde bulunan Anagold Madencilik tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen göçüğe dair eski Çevre ve Şehircilik Bakanı olan AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum hakkında suç duyurusunda bulundu. Baronun şikayette bulundukları isimler arasında, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlığın o dönem yetkilileri, Anagold şirket yetkilileri, Erzîngan Valisi ve valilik yetkilileri de yer alıyor.

“Öldürme, çevrenin kasten kirletilmesi ve eko kırım” suçlamasıyla yapılan başvuruya dair yazılı açıklama da yapıldı. Açıklamada, yetkililerin de en az şirket kadar sorumlu olduğunu vurguladı.

‘YETKİLİLERİN SORUMLULUĞU OLDUĞU AÇIKTIR’

Şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verildi: “Yaşanan maden faciasında; karar alma ve uygulama kademesindeki tüm yetkililerin sorumluluğu olduğu açıktır. Güvenli ve sağlıklı çevreden yararlanma yurttaşların anayasal hakkıdır. Hukuka aykırı davranan bilirkişiler, yargıçlar, savcılar, bürokratlar, en az maden şirketi kadar sorumludurlar. Çevre suçlarında gözlemediğimiz ‘cezasızlık’ alışkanlığının artık terk edilmesi, kasten veya ihmal ile zarar veren tüm sorumluların tespiti ve yargılanmaları gerekir. Bu yaşanan olayla ilgili derhal delillerin tespiti gerekmektedir. Bu nedenle İstanbul Barosu Başkanlığı olarak bahse konu olay nedeni ile gerekli soruşturmanın yürütülmesi ve sorumluların tespiti ile cezalandırılmaları için haklarında kamu davası açılması için iş bu dilekçenin sunulması gerekmiştir. Tüm eksiklik ve risklere rağmen görevini kötüye kullanarak aykırılıklara göz yuman, faaliyetin devamı için her türlü izin ruhsat süreçlerini devam ettirerek onaylayan kademedeki her sorumlunun tespiti ile haklarında dava açılması talebinde bulunmak zorunluluğu doğmuştur.” (MA)