Ekonomistler uyarıyor: Yerel seçim sonrası yüksek zamlar kaçınılmaz!

“Ekonomistler, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlendiriyor: Şekerden yağa, etten benzine her alanda fiyat artışı yaşandı. Ancak asıl zamların yerel seçimlerin ardından gerçekleşeceğine dikkat çekiyorlar. İktisatçı Mustafa Sönmez, “31 Mart sonrasına ertelenmiş birçok zam var. Özellikle elektrik ve doğalgaza yönelik yüksek zamlar bekleniyor,” dedi.

Sönmez’e göre, henüz toplumun tamamına yansımamış olan bu zamlar, önemli bir ekonomik yük getirecek. Seçim sonrası için ise Sönmez, “Toplum yoksullaşacak, işsizlik artacak,” öngörüsünde bulunuyor.

“31 Mart sonrasına ertelenmiş birçok zam var. Özellikle elektrik ve doğalgaza yönelik yüksek zamlar bekleniyor. İnsanlar şimdiden kredi kullanıyorlar, nakit avans alıyorlar, ürünleri kredi kartıyla alıp taksitlendiriyorlar. Ancak bu olanakların kısıtlanması bekleniyor. Borçlanmayı gerektiren durumlar daha da zorlaşacak. Piyasa daraldıkça iş kayıpları yaşanacak. Yatırımlar durma noktasına gelecek. Alt ve orta gelir grupları büyük bir ekonomik baskı altına alınacak,” diye belirtti.

Sönmez’e göre, 14-28 Mayıs tarihleri arasındaki seçim sonuçları kadar, 31 Mart Yerel Seçimleri de iktidar için büyük önem taşıyor. Bu nedenle Erdoğan’ın radikal politikalar izlemesi ve orta yolu bulması gerekiyor.

“Zıvanadan çıkmış bir ekonomiye müdahaleyi erteleyen Erdoğan için siyasi olarak ayakta tutacak şey, doğru ekonomi politikasıdır. Erdoğan’ın politikaları, bu sonuçları doğurdu. Ancak Erdoğan’ın yine de irrasyonel bir ekonomi politikasına yönelebileceği uyarısında bulunuyorum. Mayıs seçimleri sonrasında ekonomik koşullara pansuman tedbirleri uygulandı, ancak enflasyon dinamiği devam ediyor ve bu sorunları çözmek için yeterli üretim yok. Gıda enflasyonu artıyor, tarım sektörü çökmüş durumda ve tarımsal üretim ihracata yönelmiş durumda. Bu yapısal sorunlar para politikalarıyla çözülemez,” dedi.

Diğer bir ekonomist olan Güldem Atabay, ücretlerin enflasyon oranına yakın artışlarla sınırlı kalacağını öngörüyor. Atabay, “2025’e kadar yüksek enflasyon döneminde bile maaşlarda bu tür artışların yaşanmayacağını göreceğiz. Vatandaşın yapabileceği çok fazla bir şey yok. Kredi kartı kullanımı kısıtlanacak, çıktı maliyetleri artacak ve halkın tüketim gücü azalacak,” şeklinde konuştu.

NHY/ T24, BirGün