AB, Kara Para Aklamayla Mücadele Kurumu AMLA’yı Frankfurt’ta kuruyor

AB’nin yeni kara para aklamayla mücadele kurumu AMLA, merkezini belirlemek için yapılan oylama sonucunda Frankfurt’u tercih etti. 22 Şubat’ta gerçekleşen oylamada, Frankfurt Paris, Madrid ve Roma gibi büyük şehirlerin önüne geçerek AMLA’ya ev sahipliği yapma hakkını kazandı. Bu karar, AB’nin kara para aklamayla mücadelede daha etkin bir rol oynamak için attığı önemli adımlardan biridir.

AMLA’nın ana görevleri arasında büyük nakit işlemlere sınırlamalar getirme, futbol menajerleri ve sponsorları için yeni kimlik kontrolleri yapma ve kara para aklamayla mücadeleyi Avrupa Birliği içinde daha etkin hale getirme bulunuyor. Bu kararın alınmasındaki nedenler arasında, son yıllarda geleneksel finansal sistem yoluyla kara paranın aklanmasıyla ilgili artan endişeler ve özellikle Danske Bank ve Pilatus gibi bankaların kara para aklama skandalları öne çıkıyor. Frankfurt’un büyük bir finans merkezi olması ve AMLA’nın 40 riskli bankayı doğrudan denetleyecek olması da bu kararın arkasındaki etmenler arasında yer alıyor.

Oylama sürecinde dokuz aday şehir yarıştı ve Frankfurt, son turda 28 oy alarak zafer elde etti. Madrid 16, Paris 6 ve Roma 4 oy alırken, Frankfurt’un bu yarışı önde bitirmesi dikkat çekti. Ancak, bazı milletvekilleri Frankfurt’un kara para aklamayla mücadele sicilinin en iyi olmadığını savundu. Yine de, yeni sürecin yasal bir emsal teşkil etmediği ancak muhtemelen temelde işleyen bir süreç olduğu belirtildi.

AMLA’nın Frankfurt’ta kurulması, AB’nin kara para aklamayla mücadelede daha etkin bir rol oynamak için attığı önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Bu kararın AB’nin finansal güvenliği ve istikrarı için kritik bir öneme sahip olduğu vurgulanıyor.

NHY / euronews, Politico, Deutsche Welle, AB Kara Para Aklamayla Mücadele Kurumu (AMLA)