Murat Kurum: İmar affıyla çevreyi yok eden, yurttaşları mağdur eden bakan olarak anılıyor…

Murat Kurum ve TOKİ Mağdurları

AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Murat Kurum’u aday gösterdi. Kurum, bakanlığı döneminde birçok çevre katliamına imza atarak, Türkiye’nin doğal varlıklarını yok etti.

İmar affı ile kaçak yapıları kayıt altına aldı

Kurum, bakanlığı döneminde imar affı ile kaçak yapıları kayıt altına aldı. Bu af kapsamında, 6 milyon konut için yapı kayıt belgesi verildi. Uzmanlar, Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu belirterek, bu afın riskli yapılara izin verilmesi anlamına geldiğini vurgulamıştı. Kurum ise, imar affı ile ilgili yaptığı açıklamada, “İmar barışı, ‘imar barışına giren yapılar sağlamdır, riskli değildir’ anlamı taşımıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Kentsel dönüşüm adı altında insanları mağdur etti

Kurum’un bakanlığı döneminde kentsel dönüşüm adı altında birçok insan mağdur edildi. İstanbul’daki Tozkoparan, Tokatköy ve Fetihtepe gibi alanlarda, yurttaşlar evlerinden zorla çıkarıldı. Sabahın erken saatlerinde çevik kuvvet eşliğinde evleri yıkılan yurttaşlar, sokakta kaldı. Kurum, bu yurttaşlara ufak bir kira desteği yaptı. Ayrıca yeni dönüşümle birlikte yapılacak evler için de ek ücret talep edildi.

TOKİ’nin 100 bin konut projesini dört yıldır tamamlayamadı

TOKİ tarafından 2019’da başlatılan “100 Bin Alt Gelir Grubu Sosyal Konut Projesi” kapsamında dört yıldır evlerini teslim alamayan yurttaşlardan 15-21 bin lira arası ödemeler istendi. Kurum, bu yurttaşlara “Vatandaşımız biraz dişini sıkarak, biraz eşinden, dostundan borç alarak, bu bedeli karşılayabilir” yanıtı verdi.

Eşinin RTÜK’ten 38 bin lira maaş aldığı ortaya çıktı

Kurum’un eşi Şengül Kurum, RTÜK’te matematik öğretmeni olarak çalışıyor. Kurum’un eşinin RTÜK’ten 38 bin lira maaş aldığı ortaya çıktı.

Millet bahçesi adı altında ormanları imara açtı

Kurum’un bakanlığı döneminde “millet bahçesi” projeleri kapsamında birçok doğal alan imara açıldı. Ormanlar bahçe adı altında katledildi. Ayrıca NASA’nın “Ayakkabıyla bile girilmemeli” açıklaması yaptığı Salda Gölü rant kurbanı oldu.

Kuzey Ormanları’nı imara açtı

Kurum, İstanbul’un oksijen kaynağı ve su havzası olan Kuzey Ormanları’nı da imara açtı. Deprem riski adı altında bölgede rezerv yapı alanları ilan edildi, rant devreye girdi.

6 Şubat’ta 35 kişinin öldüğü Ezgi Apartmanı’nın yıkımında sorumlular hakkında işlem yapılmadı

Sami Kervancıoğlu, Murat Kurum

6 Şubat’ta 35 kişinin öldüğü Ezgi Apartmanı’nın yıkımında sorumlular hakkında işlem yapılmadı. Binanın yıkım zemin katta bulunan pastanenin kolon kestiği tespit edilmişti. Pastene sahibi olan MÜSİAD Başkanı Sami Kervancıoğlu’nun ise Kurum’la fotoğrafları ortaya çıktı. Kervancıoğlu hâlâ firari.

Şehir planlamasını cami merkezli yaptı

Kurum, şehir planlamasını cami merkezli yaptı. “Cami Planlama ve Tasarımı Kılavuzu” tanıtım toplantısında konuşan Kurum, “Şehrin merkezine camiyi oturtup çevresinde şehirleşeceğiz. Camiler afet esnasında da kullanılacak” ifadelerini kullandı.

Kurum’un çevre düşmanı ve rantçı politikaları, Türkiye’nin doğal varlıklarını yok ediyor. Kurum’un İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması durumunda, İstanbul’un doğal güzellikleri daha da büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalacak.