Küresel doğal gaz üretimi bu yıl 4 trilyon metreküpü geçecek

NHY, Funda Yıldıran


Küresel doğal gaz üretimi, son yıllarda artan bir trend göstermektedir. Küresel doğal gaz üretimi bu yıl 4 trilyon metreküpü geçecek

Doğal gaz, dünyanın en önemli enerji kaynaklarından biridir. Doğal gazın temiz, verimli ve ekonomik olması, küresel enerji talebinin karşılanmasında büyük rol oynamaktadır. Küresel doğal gaz üretimi, son yıllarda artan bir trend göstermektedir. 2020 yılında pandeminin etkisiyle %3,4 artarak 3,99 trilyon metreküp olan küresel doğal gaz üretimi, 2021 yılında daha da yükselerek 4 trilyon metreküpü aşması beklenmektedir.

Küresel doğal gaz üretiminde lider ülkeler ABD ve Rusya’dır. ABD, 2020 yılında 920,9 milyar metreküp doğal gaz üreterek dünya üretiminin %23,1’ini karşılamıştır. Rusya ise 679 milyar metreküp doğal gaz üreterek ikinci sırada yer almıştır. Bu iki ülkeyi sırasıyla Kanada, Çin ve İran takip etmektedir.

Küresel doğal gaz üretiminde bölgesel dağılıma bakıldığında ise Kuzey Amerika’nın %28,9 ile ilk sırada olduğu görülmektedir. Bu bölgeyi %21,7 ile Avrasya, %17,8 ile Orta Doğu izlemektedir. Afrika’nın payı %6,2, Asya Pasifik’in payı %5,9 ve Avrupa’nın payı ise %5,5’tir.

Küresel doğal gaz üretiminin artmasının arkasında birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar arasında teknolojik gelişmeler, yeni rezervlerin keşfi, altyapı yatırımları ve iklim değişikliğiyle mücadele politikaları sayılabilir. Küresel doğal gaz üretiminin önümüzdeki yıllarda da artmaya devam etmesi ve küresel enerji dönüşümünde önemli bir rol oynaması beklenmektedir.