Nâzım Hikmet, ölümünün 60. yıl dönümünde Moskova’da anılacak

NHY, Cinar Kaya


“Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu, bu davet bizim…”

Bu dizeleri yazan büyük şair Nâzım Hikmet, 3 Haziran 1963’te Moskova’da hayata gözlerini yumdu. Türkiye’de ve dünyada sayısız hayranı olan Nâzım Hikmet, ölümünün 60. yıl dönümünde Moskova’da düzenlenecek bir etkinlikle anılacak.

Etkinlik, Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile Rusya Yazarlar Birliği’nin işbirliğiyle gerçekleştirilecek. 3 Haziran Perşembe günü saat 14:00’te başlayacak olan etkinlikte, Nâzım Hikmet’in hayatı ve eserleri üzerine konuşmalar yapılacak. Ayrıca, Nâzım Hikmet’in şiirleri Rusça ve Türkçe olarak okunacak.

Etkinliğin sonunda, Nâzım Hikmet’in mezarı ziyaret edilecek. Mezar başında, Nâzım Hikmet’in dostları ve sevenleri tarafından çiçekler bırakılacak ve saygı duruşunda bulunulacak.

Nâzım Hikmet, Türk şiirinin en önemli isimlerinden biridir. Şiirleri pek çok dile çevrilmiş ve dünya edebiyatında büyük yankı uyandırmıştır. Yaşamı boyunca siyasi baskılara ve zulme maruz kalan Nâzım Hikmet, 1951 yılında Türkiye’den ayrılmak zorunda kalmıştır. Sovyetler Birliği’ne yerleşen Nâzım Hikmet, burada da pek çok eser vermiş ve dostluklar kurmuştur. Ölümünden sonra da şiirleriyle yaşamaya devam eden Nâzım Hikmet, insanlık onurunu savunan bir şair olarak anılmaktadır.