İtalya’da sel felaketinin ardından can kaybı sayısı artıyor

NHY


İtalya’nın kuzeyindeki Emilia-Romagna bölgesinde aşırı yağışların neden olduğu sel felaketinde can kaybı artıyor. Bölgede en az sekiz kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı. Selin neden olduğu zararın boyutu henüz tam olarak bilinmiyor.

Emilia-Romagna bölgesi, 15-16 Mayıs tarihlerinde şiddetli bir fırtına ve yağışa maruz kaldı. Bazı bölgelerde yıllık ortalama yağış miktarının yarısını yalnızca 36 saatte aldığı belirtildi. Bu durum, nehirlerin taşmasına ve bölgedeki birçok kasaba ve tarım arazisinin sular altında kalmasına yol açtı. Bölgedeki 14 nehir taştı.

Sel felaketinden en çok etkilenen yerlerden biri Forli kenti oldu. Kentte dalgıçlar iki cansız bedene daha ulaştı. Böylece selde hayatını kaybedenlerin sayısı sekize yükseldi. Selde kaybolanlar da olduğu için ölü sayısının artabileceği endişesi var. Sel sularının çekilmesiyle birlikte kentteki zararın boyutu da ortaya çıkmaya başladı. Forli Belediye Başkanı Gian Luca Zattini, \”Bu bir felaket. Kentimiz tanınmayacak halde\” dedi.

Emilia-Romagna bölgesinin yanı sıra İtalya’nın Adriyatik Denizi kıyısındaki Marche bölgesi de selden ciddi şekilde etkilendi. Marche bölgesinde de birçok nehir taştı ve bazı köyler sular altında kaldı. Bölgede yaklaşık 5 bin kişi tahliye edildi. Bazı bölgelerde elektrik kesintileri ve telefon bağlantılarında sorunlar yaşandı.

İtalya Sivil Savunma ve Denizcilik Politikaları Bakanı Nello Musumeci, sel felaketinin ardından bölgeye gitti ve acil durum ekiplerinin çalışmalarını denetledi. Musumeci, hükümetin afet bölgesine yönelik müdahale ve acil yardım için ilk etapta 10 milyon euroluk bir paketi onayladığını açıkladı. Musumeci, \”Bu bir ulusal trajedi. Hükümet olarak elimizden gelen her şeyi yapacağız\” dedi.