Küçük Dedektifler

Mustafa, İhsan ve Yusuf parkta oynuyorlardı.  Mustafa “bence balık tutmaya gidelim”. İhsan “evet, bir de Yusuf kardeşini getirir”. Yusuf “tamam ben evden kardeşimi getireyim” dedi. Yusuf’un kardeşinin adı Doruk’tu, çok sevimliydi ve 1. sınıfa gidiyordu. Ama Yusuf ve arkadaşları 4. sınıfta okuyordu. 

Balık tutmaya gittiklerinde deniz çok kirliydi. Her yerde çöpler ve ölmüş balıklar vardı. Mustafa “denize bunu yapanları yakalamamız lazım”. İhsan “evet yakalamamız lazım”. Doruk “abilerim” diye seslendi. Mustafa, İhsan ve Yusuf “Doruk iki dakika bir şey konuşuyoruz” dedi. 

Doruk “Abiiii!!!!! BENİ DİNLEYİN”. Mustafa, İhsan ve Yusuf “tamam Doruk niye bağırıyorsun” Doruk “abi arkana bak”. Yusuf arkasını dönünce şoka girdi. Çünkü bir tane araba, denize çöp atıyordu. 

Araba giderken plakayı aldılar ve kamyon yola çıkınca bisikletlerine atlayıp arabayı takip etmeye başladılar. Sonra tenha bir yerde olan eve vardılar ve bisikletlerini sakladılar. Eve doğru giderlerken adamlar, onları çöp dökerken fark etmişlerdi ve tuzağa çekmek için Yusuf, Mustafa ve İhsan’ı o eve çektiler. Eve vardıklarında ansızın onları yakaladılar, ama Doruk kaçabilmişti. 

Yusuf, Mustafa ve İhsan’ı bir odaya kilitlediler. Hepsi umudunu kaybetmişken bir anda abi diye sesler duymaya başladılar. Meğerse bu Doruk’tu. Yusuf “Doruk burada ne yapıyorsun, yakalanmadan nasıl yanımıza geldin?” Doruk “Abi sizi kurtarmaya geldim”. Doruk, polisi aradı ve evin adresini verdi. Polisler, çocukları kurtardıktan sonra adamları benzer suçlar işledikleri için uzun zamandır aradıklarını söylediler. Çocuklara teşekkür ettiler. 

Denizi kirletenler doğaya ve canlılara zarar vermenin aslında kendilerine ve bizlere zarar verdiklerini anlasalar, bunları yapmazlardı. 

Robin SARI
Latest posts by Robin SARI (see all)