Kozanoğlu, Şimşek’in programına Erdoğan ne kadar tahammül edecek

İktisatçı Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen Mehmet Şimşek’in dolar ve Euro’nun rekor seviyelerine yükselmesi üzerine sosyal medyada destek mesajları paylaşanlara üstü kapalı bir yanıt verdi. Kozanoğlu, ekonomideki gelişmeleri Cumhuriyet TV’de değerlendirdi.

Kozanoğlu, Mehmet Şimşek’in “rasyonel politikalar” açıklamasını yorumlarken, seçimlerden sonra AKP’nin yeniden kazanmasıyla “boş tencere” tezinin yanlış olduğunu belirtti. Kozanoğlu’na göre, doları 20 liranın altında tutmak ve seçimlere tepkili girmelerini engellemek için uygulanan politikalar hatalıydı ve ciddi maliyetlere yol açtı. Şimşek’in daha önce uyguladığı politikaların Erdoğan’ın zaferine yol açtığı bir senaryo olmadığını ifade etti.

Dövizdeki tarihi yükselişi değerlendiren Kozanoğlu, ülkenin rezervlerinin tükendiğini ve müdahale edecek bir cephane kalmadığını belirtti. Kozanoğlu, uluslararası yatırım fonlarının Türkiye ekonomisini gözlemlediğini ve yatırım yapmak için ilgi duyduğunu ifade etti. Ayrıca, Türkiye’de insanların dövizi bir tasarruf aracı olarak aldığını ancak şu anda döviz alım-satım arasındaki makasın çok açık olduğunu belirtti.

Mehmet Şimşek’in uygulayacağı politikalara ilişkin olarak Kozanoğlu, geçtiğimiz hafta kur korumalı mevduatın kamuya ciddi bir yük getirdiğini ve bu durumun ekonomi için bir saatli bomba gibi olduğunu belirtti. Kozanoğlu, Şimşek’in programını uygulayabilmesi için Erdoğan’ın ne kadar tahammül edeceğini ve geçmişte görülmemiş riskler nedeniyle makro dengeye dönebileceğini sorguladı. Ayrıca, kemer sıkma politikalarının memur, emekli ve işçilere düşük zamlar yapılması anlamına geldiğini ve bu durumun toplumun alım gücünü daha da düşüreceğini ifade etti.

Son olarak, Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın “Mehmet Şimşek’e yardımcı olmalıyız” açıklamalarına değinen Kozanoğlu, eğer bu sözlerin Mehmet Şimşek’in politikalarından zarar görmesi durumunda halkın sabretmesi anlamına geldiğini söyledi. Kozanoğlu, eleştirel düşüncelerini ifade edenlerin zaten ekonomik tehlikelere dikkat çekerek yardımcı olduğunu belirtti. (NHY, Ekonomi)