Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığı kalkıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı seçilemediği için dokunulmazlığını kaybedecek. Bu durum, Kılıçdaroğlu hakkında hazırlanan yaklaşık 40 dosyanın yeniden gündeme gelmesine neden olacak. Bu dosyaların büyük bölümü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaret, tehdit ve iftira iddialarını içeriyor. Savcılık, bu dosyaları suç unsuru görürse iddianame hazırlayarak mahkemeye sevk edebilecek. Kılıçdaroğlu ise sanık sıfatıyla yargılanabilecek.

DW Türkçe’nin haberine göre, Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığı kalkması, 2016 yılında TBMM’de yapılan Anayasa değişikliğiyle başladı. Bu değişiklikle milletvekillerinin o tarihe kadar olan dosyaları yönünden dokunulmazlıkları kaldırılmıştı. Kılıçdaroğlu’nun da yaklaşık 60 fezlekesi raftan inmişti. Ancak bu dava ve soruşturmaların çoğu Kılıçdaroğlu lehine sonuçlandı. Geri kalan davalar ise Kılıçdaroğlu’nun 2018’de yeniden milletvekili seçilmesiyle birlikte durdu.

Şimdi ise Kılıçdaroğlu’nun 2016’dan kalanlarla birlikte bugüne kadar savcılık tarafından hazırlanan dosyaları yönünden bir kez daha dokunulmazlığı sona erecek. Bu dosyalar arasında en dikkat çekeni, \”21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı\” broşürü. Bu broşürde, Erdoğan ile Fethullah Gülen’in fotoğrafı kullanılmış ve Gülen yapılanmasıyla AKP’nin ilişkisi ayrıntılarıyla anlatılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu broşür nedeniyle Kılıçdaroğlu hakkında \”Cumhurbaşkanına hakaret\”, \”halkı kin ve düşmanlığına alenen tahrik ve aşağılama\”, \”iftira\”, \”hakaret\” suçlarından fezleke hazırlamıştı.

Kılıçdaroğlu’na yakın kaynaklar, bu olaya ilişkin dava açılması halinde CHP liderinin özellikle mahkemeye gelerek AKP ile Gülen yapılanmasının ilişkisini ayrıntılarıyla anlatacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, daha önce de bu konuda cesur açıklamalar yapmış ve AKP’yi FETÖ ile işbirliği yapmakla suçlamıştı.

Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığı kalkması, Türkiye siyasetinde yeni bir dönemin başlangıcı olabilir. CHP lideri, hem hukuki hem de siyasi olarak zorlu bir sürece girecek. Ancak bu süreçte, AKP ile FETÖ arasındaki ilişkinin de daha fazla tartışılacağı ve kamuoyuna yansıyacağı öngörülüyor.