Kılıçdaroğlu ilk kez yanıtladı: Bir seçim kaybetmek bizi yıldırmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda kaybettiğini ilk kez kabul etti.

Kılıçdaroğlu, HALK TV yazarı Hikmet Bila‘ya verdiği röportajda, seçim sonuçlarını değerlendirdi ve istifa edip etmeyeceği sorusuna yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, seçim kampanyasında yaptığı hataları itiraf ederek, “Seçmenin nabzını tutamadık. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına çıkmak kolay değil. Onun tecrübesi ve karizması bizim için büyük bir engeldi. Millet İttifakı olarak birlikte hareket etsek de, bazı konularda farklı görüşler ortaya çıktı. Bu da seçmenin kafasını karıştırdı.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisindeki istifa seslerine de değinerek, “Parti içinde herkesin görüşüne saygı duyuyorum. Ama bu bir demokrasi yarışıdır. Kazanan da kaybeden de olur. Ben de kaybettim ama bu benim partimden ayrılacağım anlamına gelmez. Partimin başında olduğum sürece demokratik mücadelemi sürdüreceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kendisine ihanet ettiği iddialarını da yalanlayarak, “Ekrem İmamoğlu benim arkadaşımdır. Onun başarısı benim başarım, onun başarısızlığı da benim başarısızlığımdır. Onun bana ihanet ettiği yönünde hiçbir kanıt yoktur. Bu tür dedikodulara kulak asmayın.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, röportajın sonunda CHP’nin geleceğiyle ilgili umutlu mesajlar vererek, “CHP Türkiye’nin en köklü ve en güçlü partisidir. Bir seçim kaybetmek bizi yıldırmaz. Biz halkımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin demokrasiye ihtiyacı var ve biz bunu sağlayacağız.” dedi.