Kadın oyuncular, sanatçılar ve yazarlardan kritik ‘ikinci tur’ çağrısı: ‘Nefessiz kalacağız’

 

 

 

Bu ülke için nefes almak isteyen kadınlar, 28 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için bir araya geldi. SOL Feminist Hareket’in başlattığı “Buradayız, bu karanlığa teslim olmayacağız” kampanyasına destek veren yüzlerce kadın, ortak bir bildiri yayınladı.

Bildiride, “Bu ülke bizim ülkemiz. Bu ülkenin kadınları olarak, bu ülkenin geleceği için, bu ülkenin çocukları için, bu ülkenin aydınlığı için oy kullanacağız” denildi.

Bildiriyi imzalayanlar arasında çok sayıda kadın oyuncu, yazar, akademisyen ve sanatçı bulunuyor.

Bildiride ayrıca, “Bu seçimde kararsız kalmak ya da oy vermemek, bu ülkeyi karanlığa terk etmek demektir. Bu seçimde oy vermek, kadınların sesini duyurmak demektir. Bu seçimde oy vermek, kadınların haklarını savunmak demektir. Bu seçimde oy vermek, kadınların yaşamını korumak demektir” ifadelerine yer verildi.

Kadınlar, ikinci turda oy verecekleri adayı açıklamadılar ancak “Bu seçimde oyumuzu demokrasiden, özgürlükten, eşitlikten yana kullanacağız” dediler.

Kadınlar, “Aydınlar, akademisyenler, müzisyenler, oyuncular, hukukçular, sanatçılar yan yanayız! Ya nefessiz kalacağız, ya koyu karanlığı birlikte yırtacak ve şafağın aydınlığına kavuşacağız. Kadınları 28 Mayıs’ta oy vermeye, sandıklara sahip çıkmaya ve mücadeleye çağırıyoruz!” çağrısında bulundular.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku