İzmir’de bir okula Esat Oktay Yıldıran ismi verildi

İzmir’in Buca ilçesinde, bir ilkokul binasına 12 Eylül darbesinin işkencecisi Esat Oktay Yıldıran’ın adı verildi. Bu karar, eğitim emekçileri ve köylüler tarafından tepkiyle karşılandı.

Buca Belenbaşı Köyü’nde yıkılan Belenbaşı İlkokulu’nun yerine yapılan yeni okul binasına, “Şehit Esat Oktay Yıldıran İlkokulu” ismi verildi. Bu isim, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Diyarbakır E Tipi Askeri Cezaevi’nde tutsaklara yönelik işkenceleri ile bilinen ve 1988 yılında öldürülen Esat Oktay Yıldıran’a ait.

Okulun isminin değiştirilmesi için Eğitim-Sen İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Savaş Candemir, Buca Kaymakamlığı ve Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verdi. Candemir, dilekçesinde, “Bu isim, eğitim emekçilerinin ve öğrencilerin vicdanını yaralayan bir isimdir. Bu isim, darbe döneminin acılarını hatırlatan bir isimdir. Bu isim, demokrasiye ve insan haklarına aykırı bir isimdir. Bu ismi kabul etmiyoruz ve okulun isminin değiştirilmesi için gerekli başvuruları yapacağız” dedi.

Öğrenciler, öğretmenler ve veliler de okulun isminin değiştirilmesi için imza kampanyası başlattı. Kampanyaya, kısa sürede binlerce kişi destek verdi.

İşkenceci Yıldıran, 12 Eylül darbesi sonrasında Diyarbakır E Tipi Askeri Cezaevi’nde işkenceci olarak görev yapmıştı. Yıldıran, tutsaklara yönelik uyguladığı işkencelerden dolayı “İdam için özel yetiştirilmiş” olarak anılıyordu. Yıldıran, 1988 yılında, cezaevinde tutuklu bulunan Mehmet Sait Aslan tarafından öldürülmüştü.

İşkenceci Yıldıran’ın adının bir ilkokul binasına verilmesi, Türkiye’de insan hakları ve demokrasi adına ciddi bir gerileme olarak değerlendiriliyor.