Göçmen Kuşların Uğrak Noktası Uzunhızırlı Göleti Kurudu, Kuşlar Tehdit Altında

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde bulunan ve birçok göçmen kuşa ev sahipliği yapan Uzunhızırlı Göleti, son dönemde etkili olan kuraklık nedeniyle tamamen kurudu. Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biri olan göletin kuruması, kuş popülasyonlarını olumsuz etkilemeye başladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Dr. Öğretim Üyesi ve Kuş Bilimcisi İbrahim Uysal, konuyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Uzunhızırlı Göleti’nin ekosistem ve su kuşları açısından önemli bir rol oynadığını belirten Uysal, sulak alanların dünyada yağmur ormanlarından sonra en zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olduğunu vurguladı. Kuraklık nedeniyle sulak alanlardaki kayıpların, biyoçeşitlilik kaybına bağlı olarak ekosistem hizmetlerinin de azalmasına neden olduğuna dikkat çeken Uysal, bunun doğal dengeyi olumsuz etkilediğini söyledi.

Göçmen kuşlar için uzun yolculukları tamamlayabilmek için sulak alanların hayati öneme sahip olduğunu belirten Uysal, Uzunhızırlı Göleti’nin tepeli pelikan gibi nesli tehlike altındaki türlerin kış döneminde kışladığı önemli bir alan olduğunu ifade etti. Kuraklığın diğer sulak alanlarda da hızla devam ettiğini ve kuş türlerinin azalmasının küresel ölçekte ciddi ekolojik sorunlara yol açabileceğini vurgulayan Uysal, sulak alanların korunması ve kirliliğin önlenmesi için acil tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Kuşların göç yolculukları sırasında sulak alanlarda dinlenmek ve beslenmek zorunda olduğunu belirten Uysal, kuşların beslenme alanlarını kaybetmelerinin, daha uzak mesafelere gitmek zorunda kalmalarına ve toplu ölümlere yol açabileceğini belirtti. Doğal alanların, insan faaliyetleri ve iklim değişikliği gibi etkenlerden korunması gerektiğini vurgulayan Uysal, sulak alanların ekosistem hizmetleri ve doğal denge açısından büyük önem taşıdığını ve bu alanlara özen gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

NHY/ DHA

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku