Eğitim Sen yeni yönetimini belirledi

Eğitim Sen’in, 22-24 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirdiği 12’nci Olağan Genel Kurulu sonrası oluşan yeni yönetimi belirlenirken, Eğitim Sen Genel Başkanı Kemal Irmak oldu.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), 22-23-24 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirdiği 12’ni Olağan Genel Kurul toplantısı sonrası yeni yönetimini belirledi. Eğitim Sen, sendikanın genel merkez binasında yaptığı basın toplantısı ile yeni yönetimini açıkladı. Buna göre, Eğitim Sen’in yeni genel başkanı Kemal Irmak oldu.

‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Toplantıda konuşan Yeni Genel Başkan Kemal Irmak, isimler ve yüzlerin her üç yılda bir değişse de savundukları ilkeler ve değerlerle mücadele çizgilerinin hiçbir zaman değişmediğini ve değişmeyeceğini ifade etti. Irmak, “Toplumsal yaşamın farklı alanlarında yaşanan sorunların çözümü için üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Elbette çok zorlu ve sıkıntılı süreçler yaşıyoruz. Özellikle eğitim alanında üst üste gelen ataklar sonrasında bu zorlu süreci başarmak ve birlikte yürütmek adına Eğitim-Sen olarak bugüne kadar sürdürdüğümüz bu ilkeli duruşla ve mücadele hattıyla mücadeleye devam edeceğiz” diye belirtti.

Eğitim Sen’in sadece sendikal hak ve özgürlüklerin değil, aynı zamanda Türkiye’deki emek ve demokrasi mücadelesinin de özneleri arasında yer aldığını söyleyen Irmak, “Ülkemizde yaşanan ve giderek ağırlaşan anti-demokratik ve baskıcı uygulamalara, her türlü ayrımcılığa ve hukuksuzluğa karşı duruşumuz yeni dönemde de aynı kararlılıkla devam edecektir” ifadelerinde bulundu.

‘HÜKÜMET TOPLUMU KANDIRMA ÇABASINDA’

AKP’nin ekonomi politikalarına dikkat çeken Irmak, “Hükümet yaklaşık beş yıldır her altı ay sonrasında enflasyonun tek rakamlara düşeceğini ifade ederek toplumu kandırma çabası içerisinde. Verilen hiçbir yüzdelik fark yaşanan bu derin enflasyon karşısında korunan bir ücret değildir. Bu nedenle Eğitim-sen verilen yüzde 49,5’lu zammı yerinde bulmuyoruz, olması gereken enflasyonun insanların satın alma gücüne yaraşır bir şekilde inmesi ve toplumun daha fazla kandırılmamasıdır” dedi.

Eğitim-Sen’in yeni yönetimi şu şekilde belirlendi: “Eğitim Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, Genel Sekreter Zülküf Güneş, Genel Mali Sekreter Ramazan Gürbüz, Genel Örgütlenme Sekreteri İzzet İldeş, Genel Eğitim ve Yükseköğretim Sekreteri Evrim Gülez, Merkez Kadın Sekreteri Simge Yardım, Genel TİS ve Hukuk Sekreteri Özlem Tolu.” (MA)