Özgür Özel: Can Atalay’ın tahliye edilmesi Meclis’in saygınlığı için şart

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) milletvekili seçilen Gezi tutuklusu Can Atalay’ın hâlâ tahliye edilmemesiyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Özel, “TBMM’nin 30. Başkanı’nın 7 Haziran Çarşamba günü seçilmesi öngörülmektedir. Can Atalay’ın çarşambaya kadar tahliye edilip yemin etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Meclis Başkanlığı seçimi sakatlanacaktır ve seçilecek olan Meclis Başkanı’nın meşruiyeti tartışmaya açılabilecektir” dedi .

Özel, Can Atalay’ın Gezi Parkı davasında tutuklanmasının hukuksuz ve siyasi bir karar olduğunu belirterek, “Can Atalay, Gezi Parkı davasında yargılanan 16 kişiden biridir. Bu dava, Türkiye’nin demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Bu dava, halkın barışçıl ve meşru taleplerine karşı iktidarın intikam duygusuyla açtığı bir davadır. Bu dava, yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını yok eden bir davadır” diye konuştu.

Özel, Can Atalay’ın 31 Mart yerel seçimlerinde TİP’ten İstanbul milletvekili seçildiğini hatırlatarak, “Can Atalay, halkın iradesiyle Meclis’e girmeye hak kazanmıştır. Ancak hâlâ cezaevinde tutulmaktadır. Bu durum, hem Anayasa’ya hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırıdır. Can Atalay’ın derhal serbest bırakılması ve Meclis’te yemin etmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Özel, Meclis Başkanlığı seçiminin 7 Haziran Çarşamba günü yapılacağını belirterek, “TBMM’nin 30. Başkanı’nın 7 Haziran Çarşamba günü seçilmesi öngörülmektedir. Can Atalay’ın çarşambaya kadar tahliye edilip yemin etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Meclis Başkanlığı seçimi sakatlanacaktır ve seçilecek olan Meclis Başkanı’nın meşruiyeti tartışmaya açılabilecektir. Bu nedenle hükümeti ve yargıyı göreve çağırıyoruz. Can Atalay’a yapılan haksızlık son bulsun ve Meclis’in saygınlığı korunsun” dedi.

Özel, basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel, CHP’nin Meclis Başkanlığı adayının kim olacağına ilişkin soruya, “CHP olarak Meclis Başkanlığı adayımızı henüz belirlemedik. Partimizin yetkili organları bu konuda karar verecektir” yanıtını verdi.