Çin’den ABD’ye sert sözler: ‘ABD, dünyanın en büyük siber saldırganıdır.’

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin siber saldırılar ve bilgi manipülasyonu konusunda kendisini suçlamasına sert bir şekilde karşılık verdi. ABD’nin bu suçlamaları, Çin’in küresel medyayı etkilemek için yaptığı çabaları ve ABD devlet kurumlarının e-posta hesaplarına sızan Çinli hacker grubunu ortaya çıkarmayı amaçlayan bir raporun yayınlanmasının ardından geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin raporunun gerçekleri çarpıttığını ve Çin’i karalamaya çalıştığını söyledi. Zhao, “ABD, yalan söylemekte ve yalanları yaymakta uzmanlaşmış bir ülkedir. ABD, gerçek bir yalan imparatorluğudur” dedi.

Zhao, ABD’nin siber saldırılar konusunda da ikiyüzlü davrandığını belirterek, “ABD, dünyanın en büyük siber saldırganıdır. ABD, kendi siber güvenliğini sağlamak için başka ülkelerin egemenliğine ve güvenliğine saygısızca saldırıyor. ABD, siber saldırılarda Çin’i suçlamak yerine, kendi sorumluluğunu üstlenmeli ve uluslararası toplumla işbirliği yapmalıdır” diye konuştu.

Zhao, Çin’in bilgi manipülasyonu yapmadığını da savunarak, “Çin, küresel medyayla eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde işbirliği yapmaktadır. Çin’in medya kuruluşları, gerçekleri objektif ve tarafsız bir şekilde rapor etmektedir. Çin, bilgi manipülasyonu yapmakla suçlanan ülkeler arasında değildir” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ABD’nin raporunu reddederek, Çin’in siber saldırılar ve bilgi manipülasyonu konusunda masum olduğunu iddia etti. Ancak ABD’nin raporu, Çin’in bu konularda ciddi bir tehdit oluşturduğunu gösteriyor.

ABD’nin raporu, Çin’in küresel medyayı etkilemek için sansür, veri toplama ve yabancı haber kaynaklarını gizli satın alma gibi yöntemler kullandığını ortaya koyuyor. Ayrıca ABD’nin raporu, Çinli hacker grubunun ABD devlet kurumlarının da aralarında bulunduğu en az 25 kurumun e-mail hesaplarına sızdığını ve bu yolla hassas bilgileri ele geçirdiğini belgeliyor.

ABD’nin raporu, Çin’in siber saldırılar ve bilgi manipülasyonu konusunda uluslararası toplumun güvenini kaybettiğini gösteriyor. Bu durum, Çin’in küresel liderlik iddiasını zayıflatıyor. Çin’in bu konularda daha şeffaf ve sorumlu davranması gerekiyor. Aksi takdirde, Çin’in uluslararası ilişkileri daha da bozulabilir.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku