Che Guevera’yı yakalayan Bolivyalı general öldü

Arjantinli devrimci Ernesto “Che” Guevara’yı 1967 yılında yakaladığı için ülkesinde “ulusal kahraman” haline gelen Bolivyalı General Gary Prado Salmon dün 84 yaşında öldü.

Eski subayın sağlığı nisan ayının ortalarından beri kötüye gitmiş ve hastaneye kaldırılmıştı.

Generalin oğlu Gary Prado Arauz, Facebook hesabından Bolivya’nın güneyindeki Santa Cruz’da, “eşi ve çocuklarıyla baş ucundayken öldü. Bize sevgi, dürüstlük ve cesareti miras bıraktı. O olağanüstü bir insandı” diye yazdı.

General Prado Salmon, 8 Ekim 1967’de, Bolivya’nın güneybatısındaki La Higuera köyünde yaralı Che Guevara’yı yakalayan bir devriyeye komuta ediyordu. Che, ertesi günü Bolivya ordusu tarafından idam edilmişti.

Aynı yıl Bolivya Kongresi, dönemin askeri hükümetinin “yıkıcı yabancı işgali” olarak adlandırdığı duruma karşı ülkeyi savunduğu için subayı ulusal kahraman mertebesine yükseltmişti.

General Prado Salmon, 1981’de bir kaza kurşunuyla omurgasından yaralanmış ve o zamandan beri tekerlekli sandalyeye mahkum kalmıştı. General Salmon, 1988 yılında emekli olmuştu.

Arjantinli bir doktor olan Guevara, 1959’da Fidel Castro’nun diktatör Fulgencio Batista’yı devirerek iktidarı ele geçirdiği Küba devriminde lider bir figür olarak efsanevî bir statü kazanmıştı.

Birkaç yıl Küba hükümetinde üst düzeyli bir yetkili olarak görev yaptıktan sonra, Afrika’da ve daha sonra Güney Amerika’da diğer ayaklanmalara liderlik etmek için yollara düşmüştü.

Guevara’nın küçük grubu, 1967’de, Bolivya askerleri tarafından sürdürülen takip sonunda kıstırılmış ve sonunda General Salmon komuta ettiği askerler tarafından yakalanmıştı.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku