BTK, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçmenlere gönderdiği SMS’leri yasakladı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun SMS’leri için yasak kararı alındı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tepki çeken bir karara daha imza attı.

BTK, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun vatandaşlara gönderdiği SMS’lerin ‘hukuka aykırı’ olduğunu iddia ederek, bu mesajların engellenmesine karar verdi. Bu karar, muhalefetin sesini kısmaya yönelik bir sansür girişimi olarak değerlendirildi.

Kılıçdaroğlu’nun SMS’leri, AKP iktidarının yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirdiği projelerde verdiği yüksek garanti bedellerini ve kamu zararını eleştiriyordu. Kılıçdaroğlu, bu projelerin maliyetlerinin çok üzerinde garanti ödemeleri yapıldığını ve bunun da vatandaşın cebinden çıktığını vurguluyordu.

Örneğin, Kılıçdaroğlu’nun bir SMS’inde şöyle deniyordu: “Yavuz Sultan Selim Köprüsü 3 milyar dolara mal oldu. Ama biz 9 milyar dolar veriyoruz. Osmangazi Köprüsü 1,2 milyar dolar ama biz 15 milyar dolar veriyoruz. Zafer Havalimanı 50 milyon euro ama biz 254 milyon euro veriyoruz. İstanbul Havalimanı 6,3 milyar euro ama biz 22 milyar euro veriyoruz.”

Bu iddiaların tamamı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yalanlanmıştı. Bakanlık, projelerin gerçek maliyetlerini ve garanti ödemelerini açıklamıştı. Ancak bu açıklamaların da gerçeği yansıtmadığı ve kamuoyunu yanılttığı belirtilmişti.

BTK’nın SMS yasağı kararı, CHP tarafından hukuka aykırı bulundu. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Bu kararla BTK kendisini AKP’nin propaganda kurumu haline getirmiştir” dedi. Öztrak, BTK’nın bu kararıyla vatandaşın bilgi alma hakkını ihlal ettiğini ve iktidarın yolsuzluklarını gizlemeye çalıştığını söyledi.

BTK’nın bu kararıyla ilgili olarak CHP’nin yasal yollara başvuracağı öğrenildi.