Devrimci Öğretmen Metin Lokumcu’nun Ölüm Davası Hala adalet arıyor…


Hopa’da polisin sıktığı biber gazıyla yaşamını yitirdi. Devrimci öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne neden olan kamu görevlilerinin yargılandığı dava hala bir sonuca ulaşmadı. Bu dava, sadece bir öğretmenin değil, doğanın, emeğin ve adaletin de davasıdır. Bu dava, polis şiddetine ve hukuksuzluğa karşı direnenlerin de davasıdır.

Metin Lokumcu, 1959 yılında Hopa’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra öğretmenlik mesleğine adım atan Lokumcu, Artvin’in çeşitli ilçelerinde görev yapmıştır. Aynı zamanda doğa ve halk haklarına duyarlı bir devrimci olarak tanınmış, çevre mücadelesinde aktif rol almıştır.

Metin Lokumcu’nun hayatını kaybetmesi, 31 Mayıs 2011 tarihinde Hopa’da gerçekleşti. O gün, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hopa’da yapacağı miting öncesinde HES’lere karşı basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis tarafından müdahale edilmiş ve biber gazı kullanılmıştır. Bu saldırı sonucunda Metin Lokumcu da hayatını kaybetmişti.

Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin dava, yaklaşık 10 yıldır devam etmekte. Dava sürecinde, dönemin Artvin İl Emniyet Müdürü ve Hopa İlçe Emniyet Müdürü dahil olmak üzere 13 polis memuru sanık olarak yargılanmakta. Ancak adalet henüz yerine getirilemedi.

Dava, başlangıçta Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlamış, daha sonra güvenlik gerekçesiyle Trabzon’a nakledildi. Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaların ardından dosya, Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

26 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşen son duruşmada, Metin Lokumcu’nun ailesi, avukatları ve Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyeleri hazır bulunmuşken, sanıklar SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) aracılığıyla bağlantı kurdular. Ancak mahkeme heyeti, ailenin ve avukatların taleplerini reddederek duruşmayı erteledi.

Bu durum, Metin Lokumcu’nun adalet arayışının hala sonuçsuz kaldığını göstermekte.

Metin Lokumcu’nun ölüm davası, polis şiddetine maruz kalan diğer mağdurların da adalet mücadelesi için bir örnektir. Lokumcu’nun ailesi ve destekçileri, adaletin yerini bulması ve sorumluların cezalandırılması için mücadelelerini sürdürmekte kararlıdır. Olayın üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen, hala adalet arayışı devam ediyor.

Metin Lokumcu’nun ölümü, Türkiye’deki polis şiddeti ve insan hakları ihlallerine dikkat çeken bir olay oldu. Ailesi ve arkadaşları devrimci öğretmen Metin Lokumcu’nun anısının yaşatılması ve adaletin yerini bulmasını, toplumsal vicdanın gereği olarak görüyor, mücadele etmekte kararlılarını her fırsatta dile getiriyorlar.. (NHY, Haber Merkezi)