Yurt Dışında Kullanılan Oylar Türkiye’ye Getirildi

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Cumhurbaşkanı Seçimi için kullandığı oyların tamamı Türkiye’ye ulaştırıldı.

28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur oylama öncesinde 73 ülkede kurulan sandıklarda 20 Mayıs’ta başlayan oy verme süreci 24 Mayıs’ta sona erdi. Oy verme işlemi bittikten sonra görevliler tarafından mühürlenerek çuvallara konulan oylar, diplomatik kurye ve siyasi parti temsilcileri eşliğinde Türk Hava Yolları’nın (THY) tarifeli uçaklarıyla İstanbul Havalimanı’na getirildi.

Kanada’nın başkenti Ottawa ve Montreal şehrindeki vatandaşların oyları da son olarak Türkiye’ye ulaştı. Uçaktan indirilen oy çuvalları, yetkililer tarafından apronda bekleyen araca yüklendi. Mühürlü çuvallar, görevliler nezaretinde havalimanındaki Yurt Dışı Seçim Bölgesi Başkanlığı’na taşındı. Oy torbalarının hakim ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri nezaretinde işlemleri tamamlandı. Torbaların teslim alındığına dair tutanaklar imzalanıp ilgililere verildi.

İstanbul Havalimanı’nda işlemleri tamamlanan oyların bulunduğu torbalar, Arnavutköy 4. Geçici Gümrük Kapısı Seçim Kurulu’nca PTT’ye ait, kapısı mühürlenen minibüs ile güvenlik önlemleri altında kara yoluyla Ankara’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’na gönderildi.

Yurt dışından kullanılan tüm oyların Türkiye’ye getirilmesiyle birlikte yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların oy verme işlemi tamamlanmış oldu. Gümrüklerde ise yarın saat 17.00’ye kadar oy verilebilecek. (AA)