Gezi tutuklusu Can Atalay’ın mazbatası alındı: Tahliye için başvurulacak

Gezi Parkı protestoları sırasında “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla tutuklanan avukat Can Atalay, 15 Mayıs 2023’te Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili olarak seçildi. Atalay’ın mazbatasını avukatları teslim aldı ve tahliye talebinde bulunmak üzere bugün mahkemeye başvurdu.

Atalay, 18 yıl hapis cezasına çarptırıldığı davada temyiz sürecini beklerken, TİP’in Hatay’dan milletvekili adayı gösterilmişti. Seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından, Atalay’ın mazbatası avukatları tarafından alındı. Avukatları, Atalay’ın milletvekili dokunulmazlığı bulunduğunu belirterek, tahliye edilmesini istedi.

Atalay’ın avukatlarından Ömer Kavili, yaptığı açıklamada, “Can Atalay’ın mazbatasını aldık. Bugün tahliye talebinde bulunacağız. Mahkemenin talebimizi kabul etmesini umuyoruz. Can Atalay, haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunuyor. Gezi davası siyasi bir davadır ve bu dava kapsamında tutuklanan hiç kimse suç işlememiştir. Can Atalay da Gezi direnişinin bir parçası olarak demokratik haklarını kullandı. Bu nedenle derhal serbest bırakılmalıdır.” dedi.

Süreç nasıl işleyecek?

Can Atalay’ın tahliye talebi mahkeme tarafından değerlendirilecek. Tahliye edilmesi halinde, Meclis’te TİP’in Hatay milletvekili olarak görev yapacak. Atalay’ın seçilmesi, Gezi direnişinin halk tarafından desteklendiğinin bir göstergesi olarak yorumlanabilir. Ayrıca, Gezi davasının siyasi bir baskı aracı olduğu ve bu davada yargılananların haklarının ihlal edildiği iddiasını güçlendirebilir.

Can Atalay kimdir?

Can Atalay, 1974 yılında Hatay’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli sivil toplum örgütleri ve sendikaların avukatlığını yaptı. Gezi Parkı protestolarına katıldığı için 2018 yılında tutuklandı. 2020 yılında yapılan duruşmada 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezaevindeyken TİP’in Hatay milletvekili adayı oldu ve seçildi.