Akne tedavisinde çığır açtığı söylenen ilaç neden Avrupa’da piyasaya sürülmüyor?

Ergenlerin ve genç yetişkinlerin sıklıkla şikayet ettiği sivilcelere karşı çığır açacak bir tedavi geliştirildi. İlaç , Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık dört aydır piyasada; ancak ilacın Avrupa’daki tüketicilere sunulup sunulmayacağı belirsiz.

Üretici firma bu durumun sebebini Covid-19 salgınına bağlıyor, ancak uzmanlar ilacın yeterince etkili olmamasının yatırımcının ilgisini azaltmış olabileceğine dikkat çekiyor.

Yağ bezlerinin deri üzerinde oluşturduğu iltihaplı sivilceler olarak bilinen akne ergenlerin dörtte üçünü etkilerken, yetişkinlerde de görülüyor. Son araştırmalar sivilce sorununda diyetin önemli rol oynadığını ortaya koyuyor, ancak hormonlar bu sorunun altında yatan temel sebeplerin başında geliyor.

Sivilce tedavisinde iki temel yöntem uygulanıyor. Birincisi akneye sebep olan bakterileri hedefleyen antibiyotik tedavisi, ikincisi ise ölü hücrelerin deride birikmesinin önüne geçilmesi.

Clascoterone adlı yeni merhem ise hormonları hedef alarak, son 40 yıldır uygulanan tedavilere yeni bir alternatif sunuyor. Dermatologlar Clascoterone’un diğer tedavilerle birlikte de kullanılabileceğini belirtiyor.

Yağ bezelerinin salgıladığı sebum deriyi nemli tutuyor. Akne sorununda ise hormonlar gereğinden fazla sebum salgılanmasına yol açıyor. Clascoterone, hücreleri hormonlara karşı daha az alıcı hale getiriyor ve böylece akne oluşumunu önlemeye yarıyor.

Avrupa neden beklemede?

İlaç, İsviçreli Cosmo Eczacılık tarafından üretiliyor. Cosmo dermatoloji bölüm yöneticisi Diana Harbort küçük bir şirket olarak öncelikle dünyanın en büyük pazarı olan Amerika Birleşik Devletleri’ne odaklandıklarını söylüyor.

Ancak Pfizer, Sanofi ve Novartis gibi büyük ilaç firmalarının akne sorunuyla ilgilenmemesi, Cosmo’yu ülke ya da bölgeler için ayrı ayrı dağıtıcı firmalarla anlaşmasını gerektirdi. Bunun üzerine dağıtım için Sun Pharma şirketi ile anlaşan Cosmo, ilacı dört aydır Amerika Birleşik Devletleri’nde satıyor.

Çin’de de bir dağıtıcı firma ile anlaştıklarını belirten Cosmo yakında bu ülkede de ilacın piyasaya sürüleceğini belirtti.

Firma ayrıca Sun Pharma’nın dağıtım ağını Japonya, Brezilya, Meksika, Rusya, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya genişletmesi konusunda anlaştı.

Bu gelişmelere karşın şimdilik Avrupa cephesinde herhangi bir gelişme görünmüyor. Avrupa’da ortak bulmakta zorlandıklarını kaydeden Cosmo bunu Covid-19 salgınına bağlıyor.

Dermatoloji piyasasının hareketli olduğuna dikkat çeken finans uzmanı Jamila El Bougrini ise sorunun Cosmo’nun stratejisinden kaynaklandığı görüşünde.

AFP haber ajansına değerlendirmede bulunan Bougrini, Cosmo’nun dermatoloji bölümünü satmaya çalıştığını, ancak ilgi yetersizliğinden başarısız olduğunu belirtiyor. Uzman, yatırımcıların pisayada varolan ilaçlardan daha etkili olmadığı fikriyle şirkete ilgisiz kalmış olabileceği yorumunu getiriyor.

İlacı henüz değerlendirmeye başlamadıklarını belirten Avrupa İlaç Ajansı ise, bu konuda zamanlamanın üretici firmaya ait olduğunun altını çiziyor.