Acaba biri bizi “manipüle” mi ediyor?

Arada “manipüle” edildiğinizi düşündüğünüz olur mu?
Ben uzun yıllar boyunca duygusal anlamda manipüle edildiğimi hiç fark etmeden yaşadım bu durumu… Bir şekilde o çarkı kırıp dışına çıktığımdan beri bu konuda daha hassas davranıyorum ve bunu yapan, yapmaya çalışan insanlara karşı duruyorum ve daha mesafeli davranmayı tercih ediyorum…
Ne yapıyor bu bizi manipüle etmeye çalışan insanlar…

Bunların bazıları sevdiğimiz insanlar… Yani eşimiz, sevgilimiz, bazen annemiz, bazen evladımız… Aradaki sevgi bağı nedeniyle bazen bu durumu fark etsek de o çarkı kıramıyor, kırmakta zorlanıyoruz… Ama bazen bu insanlar iş yerimizde, sosyal ortamlarımızda astımız ya da üstümüz olarak yaşamımız içinde yer alıyorlar…

Manipülasyon kelime anlamıyla birkaç anlama gelse de burada benim bahsettiğim “insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri halde etkileme veya yönlendirme ve bu etkileme, yönlendirme sonucu insanların davranış değişikliği ya da kanaat değişikliği göstermesi durumu…

Manipülasyon, çoğu zaman bilerek ve isteyerek, amacına hizmet eder şekilde yapılır. Ancak kimi zaman, kişi karşısındakini manipüle ettiğinin bile farkında olmayabiliyor.

İsteklerini kabul ettirmek isteyen kişiler, amaçlarına ulaşmak için manipüle ettikleri kişiyi suçluluk, korku gibi farklı duygular içinde ve kimi zaman yük altında bırakarak, seçim şansı bırakmıyorlar.

Etrafıma baktığımda değişik şekillerde manipülasyon yapan insanlara rastlıyorum… Bazıları inanılmaz bir kibarlık ile sizi manipüle ediyorlar… Öyle ki asla aynı fikirde olmamanıza rağmen ve “hayır” demek istemenize rağmen, bir içsel sıkıntı yaşamanıza ve hayır diyememenize sebep oluyorlar…

Bazıları ise alaycı ve tehditkâr tavırlarıyla sizi manipüle etmeye çalışıyorlar. Sizi küçümseyen bir tutum ve size yukarıdan bakan bir yaklaşımla kendinize karşı eksik hissettirmeye çalışıyorlar…

Bir kısım durumda ise, ki bu özellikle çocuk ve kadının en çok manipüle olduğu durum “öfke” ile manipüle ediliyorlar… Bu durumda öfkenin hedefi olan kişilerin korkuları açığa çıkarken; öfkenin sonuçlarından korkan kişi, öfkeli kişiye istediğini vermek zorunda hissediyor.

Ben bir psikolog değilim ama şimdi geriye bakıp geçmişimi okuduğumda neden bazı durumlarda tutuk kaldığımı, korkularımı ve bununla beni manipüle edebilen insanları görüyorum…

Birçok insanın gerçek bir nedeni yokken bile sırf tatmin amaçlı buna yöneldiğini görüyorum. Bu insanlar kendi dünyalarında kendileriyle o kadar kavgalı, kendini kendilerine o kadar çok şeyi ispat etmek zorunda ki hiç üşenmeyip ”yenebileceği” bir av seçiyor ve onunla oynuyorlar. işin acıtıcı tarafı bazıları bunu çıkar amaçlı filan da yapmıyor. Sadece egolarını tatmin ediyorlar…

Acaba manipüle ediliyor muyum? Sordunuz mu hiç kendinize… Yani hiç bir elle tutulur sebep yokken bulunduğunuz konum ya da ortamda sürekli içinizde bir sıkıntı duyduğunuz oluyor mu?

“EVET” diyorsanız şunu okuyun derim…

Sizi manipüle eden kişi, gerçekten mutlu olmanızı değil, anlık mutlu hissetmenizi tercih eder. (birçok ilişkide durum budur)

Sizi manipüle eden kişi, hareketlerinden çok sözlerine güvenmenizi ister. (birçok kadının paranoyak kıskançlığının sebebi bu şekilde manipüle edilmesidir)

Ona olabildiğince uzun süre bağımlı kalmanız için uğraş verir. (birçok ilişkide ayrılamama sebebi budur)

Farklı bakış açılarını araştırmanızı ve değerlendirmenizi istemez. (bilgi sizin üzerinizdeki etkisini sarsar… Erkeklerin el değmemiş, gün görmemiş kadın isteme takıntısının ana sebebi budur)

Hiç durmadan, dikkat dağıtıcı bilgi akışı sağlar, gerçeğe odaklanmanızı engeller. (Hepimizin hayatında kurtulamadığımız bir yalancı olmuştur değil mi?)

Bilgiyi size “ihtiyacınız olan bir şey” olarak sunar. (O sunmasa siz zavallı nereden bileceksinizdir ki bunu!)

İnsanların bir şeyi tekrar tekrar yapmasının, o şeyin doğru olduğu anlamına geldiğine inanmanızı ister. ( adeta bir RTE tarifi)

Farklı bir düşünce hakkında anında negatif bir tepki vermenizi ister. Böylece farklı düşünceleri hemen bir kenara iter duruma gelirsiniz. (sizi kendi fikirlerinin onay noktası olarak kullanır)

Sizi meşgul tutmaya çalışır, böylece kendi iç dünyanıza vakit ayıramamaya başlarsınız. ( düşünmemek lazım… bombalar tam zamanında patlar, seçim tartışacağınıza kedileri konuşursunuz, ilişkiniz hakkında konuşmak isterken bambaşka bir şeyi tartışıyor olursunuz)

Kalbinizin sesini dinlemenizi istemez, çünkü onun sesi doğru yoldur.

SİZ DAİMA KALBİNİZİ DİNLEYİN!

Onun “en iyi” olduğuna inanmanıza ihtiyaç duyar, böylece onun düşünceleri/inanışları sizin için de tek çıkış yolu haline gelir. (siz o çarktan çıkarsanız inanılmaz hızla bir başka kurban bulur, çünkü onun varlığı için ona bu gazı verecek birine ihtiyacı vardır. Bir çok kadının evliliği benim ki dâhil artık siz kocanıza “esas oğlan, kahraman olarak bakamayıp, kusurlarını gördüğünüz hatta söyleyebildiğiniz için biter. Çünkü daha az yorgun biri ona sen ağasın, paşasın demeye başlamıştır)

Sizi manipüle eden kişi, başka insanların başarı veya başarısızlıklarından ders çıkarmanızı istemez. (en başarılı o dur zaten J )

Sizi manipüle eden kişi, sözde yardım eder gibi görünür ama sizden daha çok fayda sağlar. ( kendinizi onun emir eri olarak bulmanız işten değildir)

Doğruyu söylemeye çalışanı yok etmek ister. Bu bir hedef şaşırtma taktiğidir. (Onun dışında herkes yalancıdır)

Sempati, gözyaşı ve duyguları kullanır, manipülatör her zaman mağdurdur. (Allah’ta benim belamı versin bir durumda kalırsınız sürekli…)

Hiç sorumluluk almaz. ( Baba olarak, eş olarak birçok erkeğin yaptığı tam da budur)

Sadece onun bakış açısı ve verdiği bilgilerle bir sonuca ulaşmanızı ister. ( Sizde bazen onlardan birini her şeyden çok sever ve inanırsınız)

Düşünmeye haliniz kalmasın diye sizi yorgun tutar. ( Zaten içinizdeki yorgunluk, koşan atlar, tedirginlik duygusu sizi sürekli depresif hissettirecektir.)

Size seçim yaptığınızı düşündürtür ama seçenekler manipüle eden tarafından belirlenmiştir. (Birçok seçimin sonucu özgür irade ile değil manipülasyonla belirlenir)

Sizi olduğunuz yerde tutmak için kafa karışıklığı yaratır ve yapmak istediğinizin tartışmalı olduğunu savunur. (ve siz yapacağınız konusunda tereddütte kalır ve hatta suçluluk hissedersiniz sürekli)

“Geçmişin bir önemi yoktur” sözleri hem bir delinin, hem de manipüle eden bir kişinin ağzından çıkabilir. Geçmişten ders çıkarmanızı istemez.

Sizi manipüle eden kişi her zaman verdiğinden fazlasını alır. Verdiklerine kanmayın, aldıklarına dikkat edin.

Yalanlarla manipüle eder. Bu yalanlar karmaşık değil, aksine oldukça basittir ve genelde gerçeğin tam tersidir…

Ve manipülatör çoğu zaman sıkı bir psikopattır…

Şimdi bu yazıları isterseniz iş yerinde size yapılanlarla, dilerseniz sosyal ortamlarda ki tutumlarla, sevgilinizin, eşinizin yaklaşımlarıyla değerlendirin bir de…Örneğin bu hükümetin harikulade yaptığı bu şey, yani manipülasyon, kişilere “ama güzel şeylerde yaptılar” dedirten şeydir…

Eğer biri size sık sık;
“sende böyle düşünüyorsun değil mi?” diyorsa,
“haksız mıyım?” diye soruyorsa, sık sık “sence de” diyerek sizin fikrinize çok önem verdiği fikrini size empoze etmeye çalışıyorsa, yaptırmak istediği şeyi direk söylemeyip sizin söylemenizi sağlamaya çalışıyorsa… Yemeyin derim…

Çünkü bu tip insanlara yapabileceğiniz en güzel şey sessizce dinleyip manipüle olmamaktır…

Gülümsemek ve bildiğinizi yapmakla işe başlayın nasıl dağılıp edepsizleştiğini görürsünüz…

BEN ŞAHSEN BENİ O UFACIK KAFASIYLA MANİPÜLE ETMEYE ÇALIŞAN HERKESTEN ÇOK AMA ÇOK YORULDUM…
VE ÇOCUKLARINIZI ÖZGÜR VE ÖZ GÜVENLİ BİREYLER OLARAK YETİŞTİRMEK İÇİN ÖNCE KENDİNİZİ TAMAMLAYIN DERİM… SİZ DE ONLARI MANİPÜLE ETMEYİN…

DAHA ÇOK YOL VAR GİDİLECEK…

Emine AKI
Latest posts by Emine AKI (see all)