ABD Suriye’de El Kaide yöneticisini öldürüldü

Suriye’deki El Kaide yöneticilerinden Abdülhamid el-Matar, ABD ordusunun İHA operasyonunda öldürüldü.

Suriye’deki El Kaide yöneticilerinden biri ABD ordusunun hava operasyonunda öldürüldü.

El Cezire’nin haberine göre, ABD Merkez Komutanlığı Sözcüsü Binbaşı John Rigsbee, yaptığı açıklamada, Suriye’deki El Kaide yöneticilerinden Abdülhamid el-Matar’ın insansız hava aracı (İHA) operasyonunda öldürüldüğünü belirtti.

Operasyonda başka can kaybı olmadığını ve bir MQ-9 tipi İHA kullanılarak hedefin yok edildiği belirten Ragsbee, şunları kaydetti:

“El Kaide üst düzey elemanlarından birinin devre dışı bırakılması terör örgütünün ABD vatandaşlarını, ortaklarımızı ve masum sivilleri tehdit eden küresel saldırılar planlama ve gerçekleştirme yeteneğini bozacaktır.

El Kaide, Amerika ve müttefiklerimiz için bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. El Kaide Suriye’yi yeniden inşa etmek, dış örgütlerle koordinasyon sağlamak ve dış operasyonları planlamak için güvenli bir sığınak olarak kullanıyor.”

Hava operasyonu, Suriye’nin güneyindeki bir ABD karakolunun saldırıya uğramasından iki gün sonra gerçekleşti. Rigsbee, İHA operasyonunun bu saldırısının saldırıya misilleme olup olmadığı ve Suriye’nin hangi bölgesinde yapıldığı konusunda bilgi vermedi.

Pentagon, Eylül ayında, rejim karşıtlarının kontrolündeki kuzeybatı Suriye’de bir başka üst düzey El Kaide yöneticisi Salim Abu-Ahmad’ın öldürüldüğü operasyonu düzenlemişti.