BM: Denizlerden Çekilen Kum Okyanus Yaşamını Tehdit Ediyor

Birleşmiş Milletler (BM), deniz tabanından yıllık 6 milyar ton kum çıkarıldığını ve bunun okyanuslardaki canlılara büyük zarar verdiğini duyurdu. Kum, dünyada sudan sonra en çok kullanılan malzeme olup, inşaat, sanayi ve enerji sektörlerinde önemli bir rol oynuyor.

BM Çevre Programı (UNEP), deniz tabanındaki kum çıkarma faaliyetlerini izlemek için Marine Sand Watch (Deniz Kumu Gözlemi) adlı bir veri platformu geliştirdi. Platform, gemilerden alınan verileri kullanarak, kum çıkarma işleminin biyoçeşitlilik, su bulanıklığı ve deniz canlıları üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor.

UNEP’in Cenevre Direktörü Pascal Peduzzi, “Deniz altı madencilik faaliyetlerinin ve kazımanın çevresel etkilerinin ölçeği; alarm verici” dedi. Peduzzi, deniz tabanını tamamen kazıyan gemilerin, ekosistemi geri dönüşü olmayacak şekilde yok ettiğini ve bazı bölgelerde iyileşmenin mümkün olmadığını belirtti.

UNEP, denizlerden en çok kum çekilen bölgeleri Güney Çin Denizi, ABD’nin doğu yakası ve Kuzey Denizi olarak tanımladı. UNEP, tüm ülkeleri ve paydaşları, deniz kumu çıkarma standartlarını nasıl iyileştireceğine dair görüşmelere katılmaya çağırdı.

Kum madenciliği, nehirlerden denize akan kum miktarının çok üzerinde kum çekilmesine neden olarak doğal dengenin bozulmasına yol açıyor. Kum madenciliğinin olumsuz etkilerini azaltmak için yenilenebilir enerjiye geçiş, enerji verimliliği, yeşil alanların artırılması ve çevre dostu teknolojilerin desteklenmesi gibi önlemler alınması gerekiyor.

  • NHY/ BBC Türkçe
Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku