1 Mayıs programı: Tüm meydanları dolduracağız

1 Mayıs’a ilişkin Taksim Meydanı’nı işaret eden DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Taksim yasağının kaldırılması için iktidara çağrı yaptı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB), Türk Dişhekimleri Birliği (TDB), “Emek Bizim Gelecek Bizim” şiarı ile gerçekleştirilecek 1 Mayıs programına ilişkin Beşiktaş’ta bulunan DİSK Genel Merkez binasında basın toplantısı düzenledi. “Yaşasın 1 Mayıs” pankartının asıldığı salona, bu yılki 1 Mayıs kutlamasını düzenleyen emek, meslek örgütleri ile sendikaların logolarının yer aldığı afiş asıldı. Toplantıya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul il yöneticileri ve çok sayıda emek, meslek örgütü ile sendika temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işçilerin, kamu emekçilerinin, kadınların ve gençlerin geleceği için tarihsel 1 Mayıs programını açıklamak üzere bir araya geldiklerini belirtti. 1 Mayıs alanlarının yüz binlerin birbirlerine ve tüm dünya işçi sınıfına yüzünü döndüğü ve elini uzattığı alanlar olduğuna dikkat çeken Çerkezoğlu, bugün işçi sınıfı ile emekçilerin sesine, sözüne ve gücüne hem dünyada hem de ülkede her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu vurguladı.

“İşçiden alıp patronlara verdiler”

Türkiye’deki iktidarı eleştiren Çerkezoğlu, “Bu korkunç hikayenin en kötü, en ağır süreçlerinden biri ülkemizde yaşanıyor. Bugün burada memleketin içinde bulunduğu hali uzun uzun anlatmaya, sorunların hepsini sıralamaya elbette ihtiyaç yok. Sadece başkanlık rejiminin sonrasında pandemide, ekonomik krizde ve depremde karşı karşıya kaldığımız hakikat belli: İnsanca çalışmamız ve insanca yaşamamız bir yana, hayatta kalmamızı bile sağlamaktan çok uzak bir düzenle karşı karşıyayız. Sadece başkanlık rejimi boyunca 4 yılda 5,5 milyon işsize 3,5 milyon yeni işsiz daha eklendi. Ücretlilerin sayısı hızla artarken emeğin milli gelirden aldığı pay yüzde 38’den yüzde 25’e düştü, sermayenin payı yüzde 44’ten yüzde 57’ye yükseldi. İşçiden alıp patronlara verdiler, fakirden çalıp zenginin kasasını doldurdular, dar gelirliden alıp rantiyeye kaynak aktardılar. Rant için kentleri ve doğayı betona boğdular, asırlık yardım kurumlarını bile depremde çadır satar hale getirdiler, doğal afetleri felakete çevirdiler. Sözün özü evet memleketi bir şirket gibi yönettiler” şeklinde konuştu.

“Üreten milyonları yoksullaştırdılar”

İktidarın ülkede hak aramayı, sendikalı olmayı ve grev yapmayı engellediğinin de altını çizen Arzu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Üstelik bu yaptıklarıyla övündüler. Güvencesiz çalışmayı hemen her alanda hakim hale getirdiler. Bizlerin işini, ekmeğini, iktidarın ve patronların insafına terk etmeye çalıştılar. KHK’ler ile çalışma hakkını gasp ettiler, anayasayı rafa kaldırdılar, mahkeme kararlarını uygulamadılar. Hak, hukuk tanımadılar. Şirket gibi yönettikleri ülkede salgında, depremde, ekonomik krizde en ağır bedelleri biz ödedik. Ama onların geliri de serveti de katbekat büyüdü. Memleketi şirket gibi yönetenler, bu memleketin tüm değerlerini üreten milyonları yoksullaştırdılar, güvencesizleştirdiler, geleceksizleştirdiler. Bizler bir olup karşılarına dikilmeyelim diye her alanda ayrımcılığı kışkırttılar, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirdiler. Eleştirenin, sorgulayanın, soru soranın, hak, hukuk, adalet isteyenin sesini kısmak için her yolu denediler.”

1 Mayız meydanları…

Günün geldiğini, devranın döndüğünü kaydeden Çerkezoğlu, “Bugün artık bir karar anındayız. İşçilere, kamu emekçilerine, emeklilere, doğaya, kadınlara, gençlere, çocuklara, bugünümüze ve geleceğimize büyük zararlar veren, bu ülkeye, bu halka zararlı olan başkanlık rejimine son vermek için yan yana, omuz omuzayız. Ve nasıl bir dünya, nasıl bir memleket, nasıl bir gelecek istediğimizi, umutlarımızı, taleplerimizi, haklarımızı 1 Mayıs meydanlarında buluşturacağız. Büyük bir çoğunluğu ücret gelirleriyle yaşamını sürdüren nüfusuyla ülkemizin demokratik yeniden kuruluşunun ancak ve ancak işçi sınıfıyla, emekçilerle mümkün olduğunu 1 Mayıs meydanlarında haykıracağız” dedi.

Geleceğimize sahip çıkacağız

Yeni bir toplumsal düzen için yeni bir başlangıç yapacaklarını ifade eden Çerkezoğlu, şöyle konuştu: “Bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini üreten biz işçilerin, emekçilerin yöneten olduğu bir düzen kurma irademizle meydanlarda birlik olacağız. Evet, 1 Mayıs birliktir, 1 Mayıs dayanışmadır, 1 Mayıs mücadeledir, 1 Mayıs gelecektir, 2023 1 Mayıs’ı yeni bir başlangıçtır. Bu ülkenin gerçek sahipleri olarak geleceğimize sahip çıkacağız. Hürriyet en şanlı elbisesiyle meydanları dolduracak ve bizler haykıracağız: Emek bizim gelecek bizim, yaşasın 1 Mayıs.”

“Taksim son yasak olacak”

1 Mayıs’ın ülkedeki adresinin Taksim Meydanı olduğunu söyleyen Arzu, “1 Mayıs ve Taksim yasağı, ülkemizde hukuk tanımayan yasakçı zihniyetin unsurudur. Ve bu 1 Mayıs Taksim’in son yasağı olacak” dedi. Bugün İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile 1 Mayıs üzerine toplantı gerçekleştireceklerinin bilgisini veren Arzu, “İktidara çağrımız, gelin Taksim yasağını hep birlikte ortadan kaldıralım, tüm kentlerin meydanlarında en coşkulu bir biçimde kutlayalım” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku