İspanya’ya şimdiden yaz geldi

İspanya’nın güneyindeki Endülüs bölgesinde bulunan Estepona’da hava sıcaklığı 34,3°C olarak ölçüldü.

Ülke genelinde sıcaklıklar yaz mevsimini andırıyor ve yarımadanın büyük bölümünde hava sıcaklıkları 27°C’nin üzerinde seyrediyor.

İspanya’da dün ülke genelinde hava sıcaklığı 25°C’ye, bazı güney ve doğu bölgelerinde ise 30°C’ye ulaştıu.

El Pais gazetesinin haberine göre, bazı bölgelerde sıcaklıklar mevsim ortalamasının 10 ila 15°C üzerinde seyrediyor.

Meteoroloji uzmanları, bugünden başlayarak, ülkenin kuzey yarısına yağmur getirebilecek bir hava hareketinin olmasını bekliyor. 48 saat boyunca mevsim normallerinde seyredecek olmasına rağmen sıcaklıklarda önemli bir düşüş bekleniyor.

Ancak bu soluklanma döneminin kısa süreceği tahmin ediliyor. İspanya’nın güney bölgelerinde, Cuma gününden itibaren sıcak ve kuru batı rüzgarlarının etkisiyle hava sıcaklığının yeniden 30° sınırını aşması bekleniyor.

Meteoroloji enstitüsü, Sevilla ve Cordoba gibi Guadalquivir vadisindeki şehirlerde 33 veya 34°C’lik yüksek sıcaklıklar bekliyor. Kanarya adalarında da hava çok sıcak olacak ve sıcaklıklar 32°C’ye yaklaşacak.

Yüksek sıcaklıklar, şiddetli rüzgârlar ve kuraklığın birleşimi nedeniyle bu bölgelerde yangın riski artıyor.

Bu yüksek sıcaklık dönemi, İspanya’da 21’inci yüzyılın en sıcak ve en kurak ikinci mart ayını izledi. Tahminler, gelecek hafta için kuraklık bakımından iç açısı değil!

İspanya’da 16-23 Nisan haftasında da aynı sıcaklık ve kuraklık eğilimin devam etmesi bekleniyor.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku