Zafer Partisi, Millet İttifakı’nın adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceğini duyurdu

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde Millet İttifakı’nın adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini açıkladı. İki parti arasında yapılan görüşmelerin sonucunda imzalanan protokol, 7 temel ilkeyi içermektedir.

Protokolün içeriğine göre, sığınmacıların en geç bir yıl içinde ülkelerine geri gönderilmesi ve Anayasa’nın ilk 4 maddesi ile 66. maddede yer alan Türk Vatandaşlığı tanımının korunması gibi şartlar yer almaktadır. Ayrıca, terörle mücadele çerçevesinde terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri atanmasının devam edeceği vurgulanmaktadır.

Protokolün amacı, 21 yıllık AKP hükümetlerinin yarattığı sosyal yıkım, yolsuzluk, yoksulluk, devlet krizi, sığınmacı sorunu, rant-borç-talan ekonomisi ve toplumun siyasi kutuplara bölünmesine karşı devletin yeniden düzenlenmesi ve milli birlik ve beraberliğin sağlanmasıdır. Ayrıca, yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar ve ekonomik sorunların çözümü ile sığınmacı ve kaçakların gönderilmesi için ortak çalışma ve iş birliği detaylarının tespit edilmesi hedeflenmektedir.

Protokol, Türk Vatandaşlığı’nın korunması, milli-üniter-laik devletin değerlerine bağlılık, terörle mücadele, liyakate dayalı görevlendirmeler, yolsuzlukla etkin mücadele, şeffaflık ve açıklık gibi temel ilkeleri kapsamaktadır.

Bu protokol, Zafer Partisi ile Millet İttifakı Bileşenleri arasında cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde ve sonraki süreçte yapılacak iş birliğini kapsamaktadır. İki parti arasındaki bu anlaşma, siyasi arenada dikkat çeken bir gelişme olarak değerlendirilmektedir.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku