Yeşil Sol Parti Çocuk Komisyonu, Ceylan Önkol’un katledilişinin 14. yıldönümünde adalet istiyor

Yeşil Sol Parti Çocuk Komisyonu’nun yaptığı açıklama, 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un 28 Eylül 2009 tarihinde hayatını kaybetmesinin üzerinden 14 yıl geçtiğini ve hala faillerin yargılanmadığını vurgulamaktadır.

Açıklamada, devletin bu trajediden sorumlu olduğu ve adaletin sağlanmamasının Kürt çocuklarının yaşadığı hak ihlallerine bir örnek olduğu ifade edilmektedir.

Açıklamada, devletin Ceylan Önkol’un ölümünü gizlemek ve sorumluluğunu üstlenmemek için tazminat ödemeyi tercih ettiği belirtilmektedir. Bu durumun faillerin cezasızlıkla ödüllendirildiği ve yeni katliamlara kapı aralandığı anlamına geldiği ifade edilmektedir. Ayrıca, Ceylan Önkol’un isminin verildiği parkın kayyım tarafından değiştirildiği ve bu durumun AKP iktidarının Kürt çocuklarına tahammülsüzlüğünün bir göstergesi olduğu belirtilmektedir.

Açıklamada, Kürt çocukların tarih boyunca tehdit unsuru olarak görüldüğü ve sayısız Kürt çocuğunun işkenceye uğradığı ve katledildiği ifade edilmektedir. Siyasallaşmış devlet kurumlarının bu zihniyeti destekleyerek suça ortak olduğu belirtilmektedir.

Yeşil Sol Parti Çocuk Komisyonu açıklamasında, Ceylan Önkol’un katledilmesinin üzerinden geçen sürede adaletin sağlanmamasının acılarını ve öfkelerini azaltmadığı vurgulanmaktadır.

Komisyon, Ceylan Önkol ve diğer katledilen çocukları unutmayacaklarını ve çocuk düşmanı ve katliamcılardan hesap soracaklarını belirtmektedir. Açıklamada, çocuk, barış ve özgürlük vurgusu yapılmaktadır.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku