Wagner Grubu 30 bin savaşçı daha istihdam edecek

Kurucusu Yevgeny Prigozhin, Wagner paralı asker grubunun Mayıs ayı ortasına kadar yaklaşık 30 bin yeni savaşçı almayı planladığını söyledi.

Prigozhin, Telegram’da yayınladığı sesli mesajda, geçen hafta 42 Rus şehrinde açılan Wagner işe alım merkezlerinin günde günde ortalama 500-800 kişiyi işe aldığını ifade etti.

Prigozhin’in adamları, bir yıldır süren savaşın en uzun ve en kanlı muharebesinde geçen yazdan bu yana direnen Ukrayna’nın Bakhmut kentini ele geçirmek için Rus çabalarına liderlik ederken ağır kayıplar verdi.

ABD, Ocak ayında, Wagner’in Ukrayna’da yaklaşık 50 bin savaşçısı olduğunu ve bunların arasında Prigozhin’in altı ay hayatta kalmaları halinde ücretsiz af vaadiyle Rus hapishanelerinden topladığı 40 bin mahkumun da bulunduğunu değerlendirdi.

Ukraynalı yetkililer Wagner’in savaşçılarından 30 bin kadarının firar ettiğini ya da öldürüldüğünü veya yaralandığını iddia etmişlerdir ki bu rakam bağımsız olarak doğrulanamadı.

Prigozhin, askere alımların beklediğinden daha iyi gittiğini ve gönüllü olanların daha önce aldığı mahkumlardan daha iyi fiziksel durumda olduğunu belirterek, “Mayıs ayının ortasına kadar birliklerimizdeki savaşçı sayısını yaklaşık 30 bin artırmayı planlıyoruz” dedi.

Prigozhin, Wagner’in Rusya’nın taarruzundaki rolünü vurgulamak için aylardır aktif bir halkla ilişkiler kampanyası yürütüyor. Bu kapsamda sık sık askeri üst rütbelilerin grubuna yeterince itibar göstermediğinden şikayet ediyor ve hatta savunma teşkilatı tarafından reddedilen bir iddia olan mühimmat eksikliği çektiklerini iddia ediyor.