Umran’ın babası binlerce dolarlık röportaj teklifini reddetmiş

Geçtiğimiz Ağustos ayında, Doğu Halep’te, bir hava bombardımanından kurtulduğu söylenen 5 yaşındaki Umran Dakniş’in fotoğrafı büyük bir etki uyandırmıştı.

Doğu Halep’teki El Kaide ve müttefiklerinin zor durumda kaldığı günlerde, tüm dünyayı etkileyecek bir kurgunun “işe yarar” olduğu,  El Kaide ‘müttefiki” Beyaz Miğferler’in sahnede olduğunu belirtilmişti.

ABD’li FoxNews, dün yaptığı haberinde Ümran’ın ailesinin ev hapsinde olduğunu öne sürdü.

Konuyu araştıran El Aan TV muhabiri Jenan Moussa, Umran’ın babasının Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yanlısı olduğunu açıkladı. Ailenin Halep’te muhaliflerin kontrolü altında yaşadığı dönemde dahi Esad’ın safında olduğunu belirten gazeteci, bilgiyi 4 muhalif yetkiliye dayandırdı.

Moussa hikayenin kendisine mantıklı geldiğini, çünkü Umran yaralandıktan sonra babasına röportaj teklif ettiğini ama kesin bir dille reddedildiğini belirtti.

5 BİN DOLARLIK TEKLİFİ REDDETTİ

FoxNews, Umran’ın babasının ev hapsinde bulunduğu iddiasını, basına konuşmasını engellemek için Suriye yönetimi tarafından atılmış bir adım olarak tanımlıyordu.

Haberin bu bölümünün kesin bir çarpıtma olduğunu belirten Moussa, Ümran’ın babasının yalnızca kendisi değil, 5 bin dolar teklif eden başka gazetecileri de reddettiğini söyledi.

Halep’in kurtuluşundan sonra Ümran’ın ailesi ile bağlantısının koptuğunu belirten gazeteci, FoxNews’in “ev hapsi” haberine, bahsettiği nedenlerden ötürü şüpheyle yaklaştığını vurguladı.