Ukraynalı bir yetkiliye göre, “Ukrayna kurban edildi”

Ukrayna askeri yönetim danışmanı Mikola Beleskov, Washington’un Kiev’e uzun menzilli ATACMS füzelerini vermek istememesini “Ukrayna’nın kurban edilişi” olarak yorumladı.

Beleskov, Washington’un Kiev’e ATACMS operasyonel taktik füzeleri vermeme kararı karşısında “Ukrayna’nın kurban edildiğini” söyledi. Beyaz Saray, daha önce, Ukrayna’ya ATACMS füzeleri sağlamayacağını duyurmuştu.

Beleskov, INews’e verdiği demeçte, haberi “iç karartıcı” olarak nitelendirerek, “Ukrayna, gerilimi tırmandırmama uğruna feda ediliyor. Bu yaklaşım Ukrayna’nın başarı şansını azaltıyor ve daha önce teçhizat ve makroekonomik yardım şeklinde yapılan yatırımların etkisini ortadan kaldırıyor” dedi.

Beleskov, ABD Başkanı Joe Biden’in yaklaşımının makul bir askerî stratejiye aykırı olduğunu ve Washington’un Kiev’e güvensizliğinden dolayı Rusya’yı “yenmek için eşsiz bir şansın kaybolduğunu” kaydetti.

Perde arkası görüşmeler

Bu arada, Inews’te yayımlanan bir haberde, Birleşik Krallık yetkililerinin Ukrayna’da devam eden savaş sırasında uluslararası güvenlik konusunda Kremlin’den önemli temsilcilerle diplomatik görüşmeler yaptığını bildirdi.

İngiliz internet haber portalı Inews, bu görüşmelerin son 18 ayda Viyana ve New York gibi yerlerde perde arkasında yürütülen diplomasi bağlamında yapıldığını belirtti.

Taraflar arasındaki toplantıların hem Birleşik Krallık hem de uluslararası güvenlik konularını görüşmek üzere düzenlenmiş olduğu ve tahıl krizi ve nükleer güvenlik konularını da kapsadığı kaydediliyor.

Görüşmelerin bazılarına katılan üst düzeyli bir İngiliz diplomat, Inews’e yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’ın hiçbir noktada Ukrayna’daki çatışmaya diplomatik bir çözüm bulmak için barış görüşmelerine girmediğini söyledi.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku