Türkiye’nin Ekonomik Krizi: Arjantin’in kaderini paylaşacak mı?

Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Brooks: Türkiye, Arjantin yolunda

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks, Türkiye’nin ekonomik krizden çıkış için gerekli adımları atmadığını ve Arjantin’in yaşadığı sorunlara benzer bir durumla karşı karşıya olduğunu söyledi. Brooks, Bloomberg HT’ye verdiği röportajda, yabancı yatırımcıların Türkiye’yi portföylerinden kalıcı olarak çıkarmaya başladığını belirtti.

Brooks, “Türkiye’nin Arjantin yolunda olduğunu düşünüyorum. Arjantin’de de yabancı yatırımcılar ülkeyi terk etti ve yerel para birimi çok değer kaybetti. Türkiye’de de benzer bir senaryo görüyorum. Türkiye’nin ekonomik politikalarında ciddi bir değişim yapması gerekiyor. Aksi takdirde, yabancı sermaye akışı duracak ve lira daha da değer kaybedecek” dedi.

Brooks, Türkiye’nin enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırması ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığını güçlendirmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir anlaşma yapmasının da faydalı olacağını ifade etti. Brooks, “IMF ile bir anlaşma, Türkiye’ye güven tazeleyebilir ve yabancı yatırımcıları geri çekebilir. IMF, Türkiye’ye makroekonomik istikrar sağlamak için gerekli reformları yapması konusunda yardımcı olabilir” diye konuştu.

Brooks, Türkiye’nin ekonomik krizden kurtulması için zamanının daraldığını da sözlerine ekledi. Brooks, “Türkiye’nin önünde çok fazla seçenek kalmadı. Ya ekonomik politikalarında radikal bir değişim yapacak ya da Arjantin gibi bir hiperenflasyon ve borç kriziyle karşı karşıya kalacak” dedi.