Türkiye su fakiri bir ülke

Türkiye su kaynakları bakımından zengin bir ülke olarak gözükse de, DSİ verilerine göre; günümüzde kişi başına düşen yıllık kullanılabilir temiz su miktarı bin 500 metreküp iken, bu rakamın 2030 yılında, öngörülen nüfus artışıyla birlikte bin metreküpe düşeceği hesaplanıyor.

DenizTemiz Derneği (TURMEPA), Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, günümüzde kişi başına düşen yıllık kullanılabilir temiz su miktarının bin 500 metreküp olduğunu, 2030 yılında ise öngörülen nüfus artışıyla birlikte bu rakamın bin metreküpe düşeceğinin hesaplandığını bildirdi.

Dernekten konuyla ilgili yapılan açıklamada, TURMEPA’nın su kaynakları ile varlıklarının korunmasını ve suyun geleceğine sahip çıkılmasını bir sorumluluk olarak görüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre; dünyada 884 milyon kişinin temiz suya erişim imkanı bulunmadığı savunulan açıklamada, “Gelişmekte olan ülkelerde atık suların tahmini olarak yüzde 90’ı arıtılmadan nehirlere, göllere ve okyanuslara boşaltılıyor. Her yıl 250 milyon insan, kirli sularla bulaşan hastalıklara yakalanıyor ve yaklaşık 5 milyon kişi yaşamını kaybediyor” denildi.

Açıklamada, içinde yaşanılan yüzyılın ortalarına doğru, 60 ayrı ülkedeki 7 milyar insanın su sıkıntısıyla karşı karşıya kalabileceği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Türkiye, su kaynakları bakımından zengin bir ülke olarak gözükse de, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, günümüzde kişi başına düşen yıllık kullanılabilir temiz su miktarı bin 500 metreküp iken, bu rakamın 2030 yılında, öngörülen nüfus artışıyla birlikte bin metreküpe düşeceği hesaplanıyor. Bu düşüş nedeniyle su fakiri ülkeler arasına girmeye adayız. Türkiye’nin kullanabilir su potansiyeli 110 milyar metreküp olup bunun yüzde 16’sı içme ve kullanma amaçlı, yüzde 72’si tarımsal sulama amaçlı, yüzde 12’si sanayi amaçlı tüketiliyor.

Türkiye’nin Su Ayak İzi Raporu’na göre ise hem üreticinin hem de tüketicinin kullandığı doğrudan ve dolaylı suyun tatlı su kullanımı ifade eden su ayak izi dikkate alındığında; Türkiye’de kişi başına düşen su ayak izi yılda yaklaşık 2 bin metreküp, Türkiye’nin toplam su ayak izi ise yılda 140 milyar metreküp olarak hesaplanmıştır.”