Türkiye’de Trafik Kazalarında Ölüm ve Yaralanma Oranları Azalıyor mu?

Türkiye’de her yıl binlerce insan trafik kazalarında hayatını kaybetmekte veya yaralanmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri’ne göre, 2021 yılında 187,963 ölümlü yaralanmalı trafik kazası meydana geldi ve bu kazalarda 5,362 kişi yaşamını yitirdi. Ayrıca, 274,615 kişi yaralandı. Bu verilere göre, ölümlü yaralanmalı trafik kazalarında bir önceki yıla göre ölü sayısında %10.2’lik, yaralı sayısında ise %21.4’lük bir artış görülmüştür.

Ancak, uzmanlara göre, bu artışın Covid-19 pandemisi nedeniyle 2020’de trafikteki hareketliliğin azalmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. 2020 yılında trafik kazalarında toplam ölü sayısının %11.1, yaralı sayısının ise %20.1 azaldığı görülmüştür. Dolayısıyla, uzun dönemli bir perspektifte bakıldığında, trafik kazalarında ölüm ve yaralanma oranlarının düştüğü söylenebilir.

Yozgat Sorgun’da meydana gelen ve 12 kişinin hayatını kaybettiği, 19 kişinin yaralandığı otobüs kazası üzerine açıklama yapan CHP Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever, trafik kazalarının önlenmesi amacıyla yapılan çalışmaları araştırma önergesiyle Meclis’e taşıdı. Ersever, yaptığı açıklamada, 2023 yılının ilk 7 ayında Türkiye genelinde 309,573 trafik kazasının meydana geldiğini ve bu kazalarda 1,633 kişinin hayatını kaybettiğini, 197,601 kişinin ise yaralandığını belirtti.

Ayrıca, son on yılda (2012-2022) Türkiye’de trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısının 60,821’e ulaştığını belirten Ersever, trafik kazalarının azaltılması için ulaşımın farklı alternatiflerle çeşitlendirilmesi ve trafik kültürünün geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği raporuna göre Türkiye’nin durumu

Avrupa Birliği (AB), 2020 yılına ilişkin trafik güvenliği istatistikleri Rapora göre, Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa genelinde trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 2019 yılına göre %17 azalarak 22 bin 186’ya geriledi. Ancak Türkiye, bu raporda en çok trafik kazası kaynaklı ölüm yaşanan ülke olarak yer aldı.

Rapora göre, Türkiye’de 2020 yılında meydana gelen trafik kazalarında 4 bin 866 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’yi 3 bin 723 ölümle Rusya, 3 bin 486 ölümle Ukrayna ve 2 bin 839 ölümle Polonya izledi.

Raporda ayrıca, AB ülkelerinde trafik kazalarından kaynaklanan can kayıplarının son 20 yıl içinde yarıya düştüğü belirtildi. Bu başarıda, trafik kurallarına uyumun artması, altyapı ve yol güvenliğinin iyileştirilmesi, sürücü eğitiminin kalitesinin yükseltilmesi ve yeni teknolojilerin kullanılması gibi faktörlerin etkili olduğu ifade edildi.

Türkiye’nin ise trafik kazalarında ölüm oranlarını azaltmakta yeterli başarıyı gösteremediği görülüyor. Trafik güvenliği konusunda AB standartlarını yakalamak için daha fazla çaba sarf etmesi gerekiyor. Bu nedenle, trafik kazalarının önlenmesi ve can kayıplarının azaltılması amacıyla alınacak önlemlerin hayati olduğu bir gerçek.

Türkiye’de trafik kazalarının İllere göre dağılımı

2021 yılında ölümlü trafik kazalarının en çok yaşandığı il, 22 bin 225 ölümlü ve yaralanmalı kazada 102 kişinin hayatını kaybettiği İstanbul oldu. İkinci sırada ise 12 bin 492 ölümlü ve yaralanmalı kazada 121 kişinin öldüğü Ankara yer aldı. Üçüncü sırada ise 11 bin 319 ölümlü ve yaralanmalı kazada 119 kişinin hayatını kaybettiği İzmir bulunuyor. Ölümlü trafik kazalarının en az olduğu il ise, sadece 136 ölümlü ve yaralanmalı kazada 2 kişinin öldüğü Ardahan olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de trafik güvenliği ve kazaların azaltılması için alınması gereken tedbirler ve toplumsal farkındalığın artırılması büyük önem taşımaktadır. Bu verilere dayalı olarak, trafik güvenliğinin sağlanması ve ölüm-yaralanma oranlarının düşürülmesi için tüm kesimlerin işbirliği içinde çalışması gerekmektedir.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku