Taksim’e yürümek isteyen gruplar gözaltına alındı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Taksim Meydanı’na yürümek isteyen gruplar gözaltına alındı. İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre 212 kişi gözaltına alındı.

İşçi ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na yürümek isteyen gruplar gözaltına alındı.

İlk olarak Mecidiyeköy’de toplanan aralarında Sosyalist Dayanışma Platformu üyelerinin olduğu bir grup Taksim’e yürümek istedi. Gruptaki yaklaşık 20 kişi polis tarafından müdahale edilerek gözaltına alındı.

Kurtuluş’ta toplanan bir grup üniversite öğrencisi “Kampüsten sokağa biz kazanacağız” pankartıyla Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Yaşasın 1 Mayıs sloganı atarak yürüyen öğrencilere polis Osmanbey’de müdahalede bulundu. Gruptaki yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı. Tarlabaşı’nda pankart açan Kaldıraç üyelerine de polis müdahale etti.

Şişli Harbiye Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan ve slogan atarak Taksim’e doğru yürüyüşe geçen bir başka gruba da polis tarafından müdahale edildi. Emekçi Hareket Partisi üyelerinin bulunduğu gruptan 10’u kadın 19 kişi gözaltına alındı.

Galatasaray Meydanı’nda toplanan Gençlik Komiteleri üyeleri buradan Taksim’e çıkmak istedi. Meydana girişi engellemek için konan polis bariyerine yüklenen gruba çevik kuvvet polisleri müdahale etti. Yaklaşık 10 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Beşiktaş’tan Taksim’e yürümek isteyen Umut-Sen üyelerine de polis tarafından müdahale edildi.

Harbiye’de toplanan ve Taksim’e doğru yürüyüşe geçen Halkevleri ve Birleşik Mücadele Güçleri üyelerine de polis müdahale etti.

İstanbul Valiliği: 212 kişi gözaltına alındı

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada 212 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada “İl ve ilçe Hıfzıssıhha Meclislerince alınan sokağa çıkma kısıtlaması ve tam kapanma tedbirlerini ihlal ederek izin verilen Sendikalar dışında ve Taksim Meydanı’na çıkmak için toplanan şahıslar hakkında Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem yapılmıştır, Kaymakamlıklarımızca 2911 Sayılı Kanun uyarınca alınan kararlara aykırı olarak toplantı ve gösteri yapmak amacıyla toplanan, güvenlik güçlerimizce yapılan tüm uyarılara rağmen dağılmayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 212 şahıs gözaltına alınmış ve haklarında adli işlem başlatılmıştır” denildi.

İstanbul Valiliği açıklamasında Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sunma, Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakma ve basın açıklaması talebinde bulunan HAK-İŞ, TÜRK- İŞ, Birleşik Kamu İş, Vatan Partisi ve TGB, Hak Sen, DİSK, TEÇ-Sen, SİME-Sen, SAHİM- Sen, DİSK (TMMOB-TTB-KESK) sendikalarının başvurularına izin verildiği belirtildi.

DW / EC,ET