Sanders: ABD’nin Netanyahu’ya 10 milyar dolar daha vermesi sorumsuzluk olur

Bernie Sanders

ABD’li Vermont Senatörü Bernie Sanders, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını sert bir dille eleştirdi ve ABD’nin İsrail’e ilave yardım yapmasının yanlış olduğunu söyledi. Sanders, CBS televizyonundaki “Face the Nation” programında yaptığı açıklamada, Gazze’de yaşanan insani krize dikkat çekti ve ABD’nin Netanyahu yönetimine baskı yapması gerektiğini vurguladı.

Sanders, Gazze’de binlerce sivilin öldürüldüğünü, 1,9 milyon insanın yiyecek ve tıbbi malzeme olmadan yaşam mücadelesi verdiğini belirtti. Sanders, “ABD’nin Netanyahu’ya bu korkunç savaşı sürdürmesi için 10 milyar dolar daha vermesi sorumsuzluk olur.” dedi. Sanders, İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu kabul etti ancak Gazze’deki sivillere karşı savaş açma hakkı bulunmadığını ifade etti.

Sanders, Netanyahu’nun Gazze’ye yönelik hedefinin belirsiz olduğunu da sözlerine ekledi. Sanders, “Netanyahu ne istiyor? Gazze’deki tüm altyapıyı yok etmek mi? Hamas’ı tamamen ortadan kaldırmak mı? Bu mümkün mü? Bu barışa katkı sağlar mı?” diye sordu.

Sanders, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail ve Ukrayna’ya yardımları da içeren 105 milyar dolarlık bütçe talebinin Senato’da reddedilmesini de değerlendirdi. Sanders, bu oylamada Cumhuriyetçilerle birlikte hareket ettiğini ancak bunun nedeninin İsrail’e sağlanacak yardımlar olduğunu açıkladı. Sanders, “İsrail’e koşulsuz milyarlarca dolar verilmesine karşıyım. ABD, İsrail’in güvenliğini desteklemeli ancak aynı zamanda Filistin halkının haklarını da savunmalı.” dedi.

Sanders, ABD’nin Ortadoğu politikasının değişmesi gerektiğini de savundu. Sanders, “ABD, Ortadoğu’da iki devletli çözümü desteklemeli ve bölgede barış ve istikrar için çalışmalı. ABD, hem İsrail hem de Filistin halklarının acılarını anlamalı ve onlara yardım etmeli.” şeklinde konuştu.