RTÜK kanallara para cezası yağdırdı…

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), son dönemde muhalif kanalları hedef alan kararlarına bir yenisini daha ekledi. Kurul, FOX TV, Star, Show TV, TELE1, Halk TV, KRT ve Flash Haber’e yayın ihlalleri gerekçesiyle toplam 15 kez idari para cezası verdi. Bu cezaların birçoğu, iktidarı eleştiren programlar ve yorumlar nedeniyle uygulandı.

RTÜK üyesi Tuncay Keser’in “X” hesabı üzerinden yaptığı açıklamaya göre; kurul, TELE1’de yayınlanan “18 Dakika” programında gazeteci Merdan Yanardağ’ın ifadelerini iki kez yüzde 3, bir kez de yüzde 5 oranında cezalandırdı. Yanardağ’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye’nin en büyük sorunu faizdir” sözlerine karşı çıkması ve “Türkiye’nin en büyük sorunu Erdoğan’dır” demesi, RTÜK tarafından eleştiri sınırlarını aştığı gerekçesiyle cezaya tabi tutuldu.

Halk TV’ye de iki kez yüzde 3 idari para cezası verildi. Bunlardan ilki, “Kayda Geçsin” programında gazeteci Timur Soykan’ın Sinan Ateş cinayeti ile ilgili yaptığı değerlendirmeler nedeniyle geldi. Soykan’ın, Ateş’in öldürülmesinin arkasında MHP’nin olduğunu ima etmesi ve Ülkü Ocakları Başkanı’nın şikayeti üzerine RTÜK harekete geçti. İkinci ceza ise, “Nasıl Olacak” programında gazeteci Bahadır Özgür’ün IŞİD ile ilgili söyledikleri nedeniyle verildi. Özgür’ün, IŞİD’in Türkiye’de destek bulduğunu ve AKP-MHP ittifakının IŞİD’e sempati duyduğunu iddia etmesi, RTÜK tarafından kabul edilemez bulundu.

KRT’ye de iki kez yüzde 3 idari para cezası uygulandı. Gazeteci Zafer Arapkirli’nin “Medya Terapi” programında köprü ve otoyol zamları ile Fidan-Blinken tokalaşması hakkında yaptığı eleştiriler, RTÜK tarafından karar vericilere yönelik hakaret olarak değerlendirildi.

Flash Haber’e de yüzde 3 idari para cezası geldi. Gazeteci Fatih Ertürk’ün “Başkentte Gündem” programında emekli ikramiyeleri ile ilgili söyledikleri, RTÜK tarafından eleştiri sınırlarını aştığı gerekçesiyle cezalandırıldı.

RTÜK, muhalif kanallara verdiği cezaların yanı sıra, bazı dizilere ve programlara da yüzde 3 idari para cezası verdi. Bunlar arasında FOX TV’de yayınlanan “Hudutsuz Sevda”, Star TV’de yayınlanan “Sakla Beni” ve Show TV’de yayınlanan “Didem Arslan Yılmaz’la Vazgeçme” yer aldı. Bu yayınların şiddete özendirici ve çocuk ve gençlerin zihinsel ve ahlaki gelişimine aykırı sahneler içerdiği iddia edildi.

RTÜK’ün bu kararlarına muhalif kanallardan tepki geldi. Kanal yöneticileri ve gazeteciler, RTÜK’ün iktidarın baskısı altında hareket ettiğini ve muhalif sesleri susturmaya çalıştığını belirttiler. RTÜK’ün, basın özgürlüğüne ve ifade hürriyetine aykırı davrandığını ve Anayasa’ya uymadığını vurguladılar. Ayrıca, RTÜK’ün verdiği cezaların hukuki dayanağı olmadığını ve yargı yoluyla iptal edileceğini söylediler.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku