Özgür Özel: Biz artık evlatlarımızın kanı akmasın istiyoruz

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dün sınır ötesi operasyonda dokuz askerin hayatını kaybetmesi üzerine toplanan CHP MYK sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Özel, yaptığı açıklamalarda, hükümeti eleştirerek, “Biz evlatlarımızın kanı yerde kalmasın demek yerine artık evlatlarımızın kanı akmasın diyoruz. Bunun için de tedbir alın, akılcı olun diyoruz” ifadelerini kullandı.

Özel, açıklamasında, 20 aydır devam eden Pençe – Kilit harekatının siyasi ve askeri hedeflerini sordu. Bölgede istihbarat zaafiyeti ve mevsimsel koşullar nedeniyle yeterli koruma sağlanıp sağlanmadığı konularında sorular yöneltti. “Özellikle ‘altın saat’ olarak tabir edilen süre içinde sağlık desteği ve tıbbi müdahale için imkân ve kabiliyetler yeterli mi? Askeri sağlık sisteminin ilga edilmesinin bu zafiyetteki payı nedir?” diye sordu.

Ayrıca, 23-24 Aralık’ta benzer bir bölgede yaşanan 12 askerin ölümü olayını hatırlatarak, o günki sorulara yanıt alamadıklarını belirtti. Özel, önceki operasyon sonrasında yapılan ortak açıklamaya CHP’nin imza atmadığını ve eleştirildiklerini hatırlatarak, “O gece biz kendi bildirimizi kaleme aldık ve yayınladık. Bize neden imza atmıyorsun diyenlere biz Gara’da da imza atmadık, siz de atmamıştınız. Ne değişti diye de sorduk” dedi.

Askerlerden birinin ailesinin çadırda yaşadığına yönelik haberleri ve aileye ait çadırın fotoğrafını gösteren Özel, “Sırça köşklerinde oturup, konforlu kaloriferli evlerinden tweet atmakla önüne gelene terörist demekle olmuyor. -14 derecede can veriyor o çocuklar. Onların biriket evlerdeki ana babalarının yüreğine ateş düşüyor” şeklinde konuştu.

Özel’in açıklamaları, sınır ötesi operasyonlarda yaşanan kayıplara ilişkin olarak CHP’nin eleştirel tutumunu bir kez daha ortaya koydu. Özel, hükümetin operasyonlara yönelik planlama ve uygulamasını eleştirerek, “tedbir alınmadığını ve akılcı olunmadığını” savundu. Ayrıca, operasyonlarda hayatını kaybeden askerlerin ailelerine yönelik olarak da dikkat çekici bir değerlendirmede bulundu.