Özel Okullarda Kriz: Öğrenci Sayısı Düştü, Maliyetler Arttı, En Az 3 Bin Okul Kapanabilir

Türkiye’de özel okul ücretleri, 2023-2024 eğitim öğretim yılında yüzde 65’e kadar zamlandı. Bu zam oranı, enflasyon oranının çok üzerinde olduğu için veliler ve özel okul temsilcileri tarafından tepkiyle karşılandı.

Veliler, zamların ardından çocuklarını özel okula göndermekte zorlandığını belirtirken, özel okul temsilcileri ise artan maliyetler nedeniyle bu zam oranının bile yeterli olmadığını söylüyor.

Özel Eğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, yeni eğitim öğretim döneminde özel okullardaki öğrenci sayısında düşüş yaşandığını belirterek, “Türkiye genelinde özel okulların doluluk oranı yüzde 45-50. Özel okullardaki sınıfların yarısı kilitli ve boş, öğrenci yok” dedi.

Atalay, artan maliyetler nedeniyle Türkiye’de geçen yıl 2 bin özel okulun kapandığını hatırlatarak, bu yıl da en az 3 bin okulun kapanacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Atalay, özel okulların artan giderlerine vurgu yaparak, cirolarının yüzde 85’ini personel giderlerine ayırdıklarını bu oranın eskiden yüzde 35 bandında olduğunu ifade etti. Atalay, personel giderleri artsa da öğretmen maaşlarında düşüş yaşandğını kaydetti.

Atalay, servis probleminin de derinleştiğini belirterek, “Belediyelerin özel okul öğrencilerini taşımak için plaka belirlediğini ve bunların “C plaka” olarak adlandırıldığını ifade eden Atalay, özel okulların servis bulmakta da ciddi problemler yaşadığını söyledi. Atalay, servis plakalarının 2 milyon liraya ulaştığını ve fiyat artışı nedeniyle plakaların alınmadığını ve servis bulamakta zorluk çektiklerini belirtti.

Akaryakıt fiyatlarındaki artışın servis anlaşmalarında problemler yarattığına değinen Atalay şöyle konuştu:

“Geçen yıl biz servislerle anlaştığımızda mazotun litresi 6 liraydı okullar açıldığında mazotun litresi 24 lira oldu. Muhtemelen bu yıl da aynı sıkıntıyı yaşayacağız biz sözleşme yaptığımızda litresi 28 lira olan mazot fiyatı şu anda 40 lira.”

Maliyet artışlarındaki bir diğer problemin gıda olduğunu belirten Atalay, “Veliler yemek ücretlerini ödemekte sıkıntı çekiyor çünkü gıda fiyatları korkunç hızlı artıyor. Türkiyedeki bu büyük sıkıntı özel okullara da yansıyor” dedi.

Özetle, özel okul ücretlerindeki yüksek zam oranı, veliler ve özel okul temsilcileri tarafından tepkiyle karşılandı. Zamların ardından özel okullardaki öğrenci sayısında düşüş yaşandığı ve artan maliyetler nedeniyle özel okulların kapanma riskinin arttığı belirtiliyor.

NHY/ Sözcü