Trump Stormy Daniels Davasında Suçlu Bulundu

Altı hafta süren duruşma ve iki gün süren müzakerelerin ardından 12 New Yorklu jüri üyesi, oybirliğiyle eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Stormy Daniels davasında suçlu olduğuna karar verdi.

Jüri, 5 Kasım’daki ABD başkanlık seçimleri için yeniden aday olan Trump’ın, 2016 Başkanlık kampanyası sırasında bir seks skandalından kaçınmak porno yıldızı aktrise 130 bin dolarlık bir ödemeyi gizlemek için muhasebe belgelerinde tahrifat yapmaktan sorumlu olduğuna karar verdi.

Karara itiraz etmesi muhtemel olan Donald Trump’ın cezasını belirlemek artık Yargıç Juan Merchan’a kalmış durumda.

Trump, bu kararla, ABD tarihinde cezaî bir suçtan hüküm giyen ilk Başkan oldu. Bu durum onun seçimlere katılmasını ve Kasım ayında Joe Biden’ın karşısına çıkmasını hiçbir şekilde engellemiyor. Ancak artık Beyaz Saray yarışına hüküm giymiş bir suçlu olarak girdiği için kartlar yeniden karılabilir.

Emlâk kralı Trump, kendisini kurbanı olarak gördüğü “cadı avını” hep kınayagelmişti. Ayrıca Mar-a-Lago’daki malikânesinde bulunan Başkanlık dönemiyle ilgili gizli belgeler, Ocak 2021’de Kongre Binası’na yapılan saldırı ve 2020’de Georgia’da Başkanlık seçimlerinin sonuçlarını geçersiz kılma girişimi olmak üzere üç davada daha suçlanmaya devam ediyor. (Ajans Bizim)