Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bucak: Mazbataları alacağız

charte-illustrator-FINALE

Diyarbakır’da DEM Parti’nin kazandığı seçim sonuçlarına AK Parti’nin itiraz etmesiyle gerginlik yaşanıyor. DEM Partili yetkililer, İl Seçim Kurulu önünde toplanarak itiraz sürecini öğrenmek için hazır bulundular.

DEM Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, AK Parti’nin itirazını bilinçli ve planlı bir hamle olarak değerlendirdi ve “Bu kez alamayacaklar, halkın iradesini gasp edemeyecekler” dedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları ve DEM Parti milletvekili, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde bir araya gelerek açıklama yaptılar.

Abdullah Şahin, Van’da DEM Parti’nin kazandığı zaferi vurgulayarak halkın iradesini net bir şekilde sandığa yansıttığını belirtti. Ancak, Van’da hukuksuz girişimlerin devreye sokulduğunu ve bu kararın derhal geri çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Serra Bucak ise AK Parti’nin halk iradesine darbe vurduğunu belirtti ve Van halkının yanında olduklarını dile getirdi. Mazbata haberlerinin yanlış olduğunu belirterek, itiraz sürecinin sonuna kadar devam edeceğini ve seçilmiş tüm eşbaşkanların mazbatalarını alacaklarını vurguladı.

Diyarbakır milletvekili Serhat Eren ise AK Parti’nin yaptığı itirazların sandıklara yönelik olduğunu ve Perşembe günü sonuçlanacağını belirtti. Ancak, halkın iradesine darbe vurulmaması gerektiğini ve herkesin hukuksuzluğun bir parçası olmaması gerektiğini vurguladı.

Bu açıklamaların ardından, dağılan kitleye polis müdahale etti ve DEM Parti yetkilileri abluka altına alındı.