Moskova saldırısında Türkiye detayı

Moskova’daki terör saldırısıyla ilgili Türkiye detayı ortaya çıktı. Saldırı şüphelisi olarak gözaltına alınanlardan biri, yapılan sorgusunda 4 Mart’ta Türkiye’den buraya ‘uçtuğunu’ anlattı.

Moskova’daki ünlü “Crocus City Hall” adlı konser salonuna düzenlenen ve 115 kişinin hayatını kaybettiği, 121 kişinin yaralandığı silahlı saldırıyla ilgili şu ana kadar 11 şüpheli gözaltına alındı. Federal Güvenlik Servisi (FSB) yetkilileri, gözaltına alınanlardan 4’ünün doğrudan saldırıda yer alan kişiler olduklarını açıkladı. Saldırganların Ukrayna sınırına doğru giderken gözaltına alınan şüpheliler, Moskova’ya transfer edildi.

Saldırı DAİŞ tarafından üstlense de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve diğer devlet yetkilileri yaptıkları açıklamalarda saldırının arkasındaki güç olarak Ukrayna’yı gösterdi. Ukrayna, bağlantı iddiasını reddederken, saldırıyla ilgili Türkiye detayı ortaya çıktı.

Gözaltına alınan şüphelilerden biri Türkiye üzerinden Rusya’ya geldiğini söyledi.

Sorgu görüntülerini paylaştı

Russia Today (RT) televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, yakalanarak gözaltına alınan şüphelilerden birinin sorgulanma anına ilişkin görüntüler yayımladı. Paylaşılan videoda, genç ve sakallı bir erkeğin yol kenarında yere yatırılmış vaziyette sorgulandığı görüldü.

Türkiye’den uçtu

Görüntülerde kendisine yöneltilen sorulara Rusça, fakat ağır bir aksanla yanıt veren şüphelinin 4 Mart’ta Türkiye’den ‘uçtuğunu’ söylediği duyuluyor.

Telegram üzerinden talimat aldığını söyledi

Şüpheli, bilmediği kişilerden Telegram üzerinden para karşılığı saldırıyı yapmak için talimatlar aldığını anlattı. Sorgu sırasında titrediği görülen şüpheli, önce karnının üzerinde yatarken, elleri arkasında bağlanmış bir şekilde görüntülere yansıdı. Bu esnada çenesi de kamuflaj kıyafetli bir kişinin botunun üzerindeydi. Şüpheli, daha sonra dizlerinin üzerine kalktı.

Yüzünde çizikler ve berelenmeler olan bir başka erkek de elleri ve ayakları bağlı bir şekilde bir bankta otururken sözlü çevirmen aracılığıyla sorguya tabi tutuldu. (MA)