Brezilya: Rio’da hava sıcaklığı 62 dereceyi aştı

O güzelim şehir son günlerde adeta fırına dönüştü. Brezilya’nın Rio de Janeiro kenti birkaç gündür tüm Latin Amerika’yı etkisi altına alan sıcak hava dalgası altında boğuluyor.

Şehrin belediye uyarı sistemi, cumartesi sabahı, bir gün önce 60°C sınırının aşıldığı şehrin batısındaki işçi sınıfı bölgesi Guaratiba’da sıcaklığın 62,3°C olduğunu duyurdu.

Bu sıcaklık, bu tür ölçümlerin başladığı 2014 yılından bu yana yeni bir rekor olarak kayıtlara geçti.

Bitki örtüsünün bolluğuyla ayrıcalıklı olmasına rağmen, şehrin güneyindeki Botanik Bahçeleri yerleşim bölgesi de Pazar günü 42°C’lik gerçek sıcaklık ve 57,7°C’ye varan hissedilen sıcaklıkla bu hafta sonu sıcağın altında ezildi.

Sıcaklığın bu kadar yüksek olması nedeniyle pek çok insan Ipanema ve Copacabana plajlarına akın etti ya da Rio’nun yeşil akciğeri olan Tijuca parkına sığındı.

Güney Amerika’nın en büyük şehri olan Sao Paulo’da da Cumartesi günü yılın en sıcak günüydü ve termometre 34,7°C’ye yükseldi.

Bu, Brezilya Ulusal Meteoroloji Enstitüsü’nün ölçüm yapmaya başladığı 1943 yılından bu yana Mart ayında görülen en yüksek sıcaklık oldu.

Güney Brezilya’da ise yağmur tehdidi söz konusu. Meteoroloji bilgi ajansı MetSul, “Bu hafta Brezilya’nın orta güney kesimlerinde şiddetli yağmur ve fırtına riski yüksek olacak” uyarısında bulundu. (Ajans Bizim)