CHP’li Gürer: Gıdada yeterli denetim yok: Ne yediğimizi, ne içtiğimizi bilmiyoruz!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de yaptığı konuşmada gıda denetiminin yetersizliğine dikkat çekerek, “Belediyelerin elinden yetki alındıktan sonra Tarım ve Orman Bakanlığının kadroları bu denetimler için yeterli değil. İş tamamen ihbara kaldı.” dedi.

Gürer, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın göreve geldiğinden beri taklit, tağşiş ürünlerle ilgili kamuoyuna hiç açıklama yapmadığını da vurguladı. Gürer, “Ondan önceki bakanlar, 2010 yılında çıkarılmış olan yönetmelikle düzenlenen, en azından hileli, taklit, tağşiş ürünleri satanları teşhir ediyordu. Bu teşhir de ortadan kalktı.” ifadelerini kullandı.

Yeterli denetim yapılmıyor

Gürer, dar denetim kadrosuyla yeterli denetim yapılmadığını ve kayıt dışılığın patladığını da kaydetti. Gürer, “Kayıt dışı ürünler tüketenler aldatılıyor. At eti, tek tırnaklı hayvanların eti ‘dana eti’ diye kimi köftede kimi kebapta kullanılıyor. Alkolsüz içeceklerde ilaç etken maddesi, hileli bal, bitki çayının içinde boya, zeytinyağının içinde tohum yağları; çikolata, enerji içecekleri ve takviye edici gıdalarda ilaç etken maddeleri yer alıyor.” diye konuştu.

Gürer’in dikkat çektiği bir diğer önemli konu ise limonatanın çocuklarda aktivite bozukluğuna neden olması. Gürer, “Limonata, çocukların aktivite bozukluğuna neden olur.’ diye etiketine yazılıyor ama o çocuklarımızın onu tüketiminin önüne geçilmiyor.” dedi.

Belediyelerin yetkileri Aartırılmalı

Gürer, gıdayla ilgili denetimlerin sıklaştırılması ve belediyelerin yetkilerinin artırılması gerektiğini savundu. Gürer, “Tarım ve Orman Bakanlığının şikâyete dayalı ya da davul zurnayla gidip denetim yapması yerine, doğrudan belediyelerin yetkileri bir an önce artırılmalı ve bu konuda taklit, tağşiş, hileli ürün satanların canına okunmalı. Hepimizin sağlığı risk altındadır.” ifadelerini kullandı.

Gürer, hileli ürünlerin hem paramıza hem de sağlığımıza olumsuz etkileri olduğunu da vurgulayarak bu konuda acil önlem alınması gerektiğini gösteriyor.